Menininkė Nomeda Marčėnaitė kvietė į vaikų kūrybą pažvelgti „rankų akimis“

Matyti tik rankomis – toks iššūkis teko parodos „Matau pasaulį kitaip“ atidarymo svečiams. Praėjusį penktadienį, Pasaulinės baltosios lazdelės dienos proga, G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje buvo pristatyti vaikų su regos negalia ir vaikų namų auklėtinių darbeliai iš molio.

Jie eksponuojami specialiose dėžėse, todėl skulptūrėles galima „apžiūrėti“ tik jas liečiant. Parodą bibliotekos erdvėse aplankyti galima iki spalio 31 dienos.

Ši paroda – tai baigiamoji dalis unikalaus projekto, kurio tikslas yra 5-14 metų vaikams suteikti galimybę išreikšti save per kūrybą. Panevėžio, Vilniaus ir Klaipėdos vaikai su regos negalia, taip pat vaikų namų auklėtiniai dalyvavo dirbtuvėse, kuriose garsi menininkė Nomeda Marčėnaitė mokė juos lipdyti iš molio.

Parodos atidaryme panevėžiečiams žinoma moteris vaizdžiai pademonstravo pagrindinę projekto idėją – atvyko į renginį su ant delnų nupieštomis akimis. „Jau ne kartą dalinuosi istorija apie neregį berniuką, kuris paprašė parodyti jam mano nulipdytą darbą. „Leisk pažiūrėti“ – sakė jis ir piršteliais, lengvai kaip drugelis, liesdamas pasižiūrėjo. Bet nematantys žmonės taip mato pasaulį, rankos yra jų akys“ – kalbėjo N. Marčėnaitė.

Projekto „Matau pasaulį kitaip“ iniciatorė Eglė Jokužytė džiaugėsi pavykusia iniciatyva mokytis vieniems iš kitų ir atskleisti save per kūrybą.

„Šioje parodoje visi yra lygūs. Vaikų sukurtus darbelius reikia liesti rankomis, todėl kviečiu pasikliauti savo pojūčiais. Jeigu nesate tikri, ar atpažįstate, ką vaikai norėjo pavaizduoti, galite pasitikrinti – šalia yra darbelių pavadinimai, kurie užrašyti reginčiųjų ir Brailio raštu“, – kaip apžiūrėti parodą patarė E. Jokužytė.

Labiausiai apžiūrėti skulptūrėles iš molio nekantravo jaunieji parodos lankytojai. Jie skubėjo įkišti rankutes į dėžes ir savo spėjimais pasidalinti vieni su kitais.

Parodoje netrūko ir nuotaikingų pasirodymų – svečiams koncertavo projekte dalyvavę jaunieji kūrėjai iš Panevėžio regos centro „Linelis“ bei Algimanto Bandzos kūdikių ir vaikų globos namų. Savo jautrią dainą „Taškeliai“ apie Brailio raštą dovanojo ir jauna neregė Vaida Butautaitė, aktyviai įsitraukianti į visus E. Jokužytės vykdomus projektus.

Panevėžio regos centro „Linelis“ direktorės pavaduotoja ugdymui Dalia Jankevičienė džiaugėsi, kad projekto „Matau pasaulį KITAIP“ dėka vaikai turėjo galimybę užsiimti įdomia veikla ir susipažinti su Nomeda.

„Visi labai laukėme šio susitikimo ir jam ruošėmės. Prieš dirbtuves klausėmės Nomedos pasakų, kurios vaikams labai patiko, atsakingai ruošėmės ir atidarymui, kuriame vaikai dainavo ir šoko. Esame labai dėkingi projekto organizatoriams ir menininkei, kad padėjo vaikams atsiskleisti, išlaisvino jų kūrybiškumą. Vaikams šis projektas buvo nuostabi patirtis “, –  tardama padėkos žodį kalbėjo D. Jankevičienė.

Parodos atidaryme apsilankė bei dovanėlėmis mažuosius pradžiugino ir Panevėžio miesto savivaldybės laikinoji administracijos direktorė Janina Gaidžiūnaitė.

Galimybę kurti ir dalyvauti projekte Panevėžyje vaikams suteikė AB „Linas Agro Group“, UAB „Midenė“ ir UAB „Superlon Baltic“. Projektas iš dalies finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos lėšomis.

Virginijaus Benašo nuotraukos

Daugiau informacijos:
VšĮ „Verslas ar Menas“
Direktorė Eglė Jokužytė
Telefonas 8 698 11443