Poezija pasiekia sielos gelmes

Gintaro Bleizgio poezijos knygos „Taisyklingumas“, kurią autorius pasakojo pradėjęs rašyti keisto jausmo – švelnumo, graudumo – apimtas vieną žiemos vakarą, pristatymas bibliotekoje inspiravo tokias mintis: „Žmogaus patirtys transformuojasi į kūrybą.

Kuo daugiau skausmo patirta, tuo gilesni jausmai, tuo stipriau tas kūrinys paveikia skaitytoją. Tam nereikia skambių žodžių, viskas gali būti pasakyta paprastai, aiškiai, teisingai. Už kiekvieno žodžio slypi dideli išgyvenimai. Už lakoniško žodžių junginio – visa skaudi giminės istorija“.

Poetas, eseistas G. Bleizgys savo kūrybos vakare skaitė eilėraščių iš savo naujos poezijos knygos „Taisyklingumas“, dalinosi savo išgyvenimais, o jie liudijo, kad jo kūryba – ne iš kokios fantazijos srities, o iš rūsčios gyvenimo tikrovės. Kai įtampa pasiekdavo maksimumą, poetas imdavo į rankas klasikinę gitarą ir tada pasakojimas tarsi prasitęsdavo melodijos dėka. Kai pritrūksta žodžių, prabyla muzika.

Kiekvienas poeto pasakojimas, net iš kasdienio gyvenimo, atrodė lyg kokia mistiška sakmė (istorija apie suopį), jo senelio baisios patirtys sovietiniuose lageriuose ir nepaprasta stiprybė išlikti gyvam tragiškose situacijose, paties poeto išgyvenimai Lukiškių kalėjime tarsi iliustruojantys, kad mažai kas pasikeitė tokiose zonose: ta pati rusų kalba, keiksmažodžiai, prievarta, žiaurumas, žmogaus asmenybės nepaisymas. Visa tai vakaro metu plaukė ir proza iš gyvenimo , ir poezija iš naujos knygos „Taisyklingumas“.

„Jotvingių premijos laureato (2014) naujų eilėraščių knyga teka kaip tvirtą prasmių centrą turintis poetinis pasakojimas. Įstabios asmeniškos patirtys (Lukiškių kalėjimas ir jo realijos), sovietinius lagerius perėjusio senelio pamokymai, įsiterpiančios žinios apie giminę ir šeimą, visa ko sakymas tartum girdint mylimajai ir kalbant jai – iš tokių išgyvenimų ir laikysenų klostosi unikali šios lyrikos knygos pynė,“ – rašoma knygos „Taisyklingumas“ anotacijoje.

G. Bleizgys – nuolatinis festivalio „Panevėžio literatūrinė žiema“ svečias. Pasak šio renginio organizatorės Elvyros Pažemeckaitės, poetas, eseistas yra negailestingai reiklus sau ir savo kūrybai.

Už eilėraščių rinkinį „Sodas“ G. Bleizgys apdovanotas Julijono Lindės-Dobilo premija (2012), Jurgos Ivanauskaitės premija (2013), Antano Miškinio literatūrine premija (2014). Už poezijos knygą „Kai sėlinsi manęs“ apdovanotas Jotvingių premija (2014).

Bibliotekoje buvo galima įsigyti poeto, eseisto knygų.

Virginijaus Benašo nuotr.

Tekstą parengė
Virginija Januševičienė
PAVB kultūrinės veiklos vadybininkė
Tel. (8~45) 50 20 39