Biblioteka kaip gerai susigrojęs orkestras

Jau antrus metus iš eilės Tarptautinei vaikų knygos dienai, kurią organizuoja Nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centras ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius, paminėti pasirenkamas Panevėžys.

„Ypatinga ypatingų žmonių šventė. Ypač gerai nuteikė toks didelis žmonių susidomėjimas renginiu ir tikriausiai čia kalta ne tik mūsų organizacija, ne tik ta diena, bet ir Panevėžio miestas. Neįprastas dalykas, kad antrą kartą Tarptautinę vaikų knygos dieną atvažiuojame švęsti į Panevėžį ir atrodo, kad gresia tokia būtinybė po metų kitų Panevėžį paskelbti Vaikų literatūros sostine.

 Tas sugrįžimas yra labai motyvuotas, nes mes labai svetingai priimami ir jaučiamės čia gerai.
Galime pasakyti, kad labai daug nuopelnų priklauso G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekai“, – atidarydamas renginį Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje kalbėjo VU docentas, dr. Kęstutis Urba, dėkodamas visai bibliotekai ir jos direktorei Rimai Maselytei įteikęs lauknešėlį naujesnių knygų.

Bibliotekos darbuotojai pasveikino šios šventės organizatorius su reikšmingais valstybės apdovanojimais – VU docentą, dr. Kęstutį Urbą, kuriam skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija už nuopelnus vaikų ir paauglių literatūriniam ugdymui, ir ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ apdovanotą Aldoną Eleną Augustaitienę, Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorę, skaitymo skatinimo iniciatyvų puoselėtoją.

G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė kvietė visus svečius apžiūrėti bibliotekos erdves, apsilankyti filialuose, pasigrožėti parodomis. Direktorė supažindino su artėjančios Nacionalinės bibliotekų savaitės renginiais.

„Architektas Saulius Juškys prieš aštuonerius metus taip sudėliojo projektą ir pastatė biblioteką, kad buvo apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija už istorinės aplinkos ir šiandieninės architektūros dermę. Čia dirbantis kūrybingas bibliotekos kolektyvas labai stengiasi, kad skaitytojai sužinotų viską, kas nauja Lietuvoje, ką rašote, kaip populiarinate knygas ir visą kitą informaciją.

Norime, kad pažiūrėtumėte parodas. Pirmame aukšte parengta paroda iš mūsų rankraštyno, skirta kalbininko Juozo Balčikonio 130-osioms gimimo metinėms. Antrame aukšte veikia Arvydo Martinaičio tapybos darbų paroda „Spalvų zona 3“. Menų skaitykloje tradiciškai rodoma 1 knygos paroda – albumas apie Kanutą Rusecką, skirtas menininko 215-ųjų gimimo metinių sukakčiai. Ten pat mini galerijoje „Eksperimentas“, kuri veikia bendradarbiaujant su Panevėžio kolegija ir Dailės mokykla, dabar eksponuojama Dailės mokyklos mokinių piešimo kompozicijos darbų paroda „Autoportretas“. Didžiojoje skaitykloje surengta paroda „Radvilos Lietuvos valstybės gyvenime. Mikalojui Radvilai Juodajam 500 metų“. Ten pat ir naujų knygų paroda.

Teatro dienos proga atidaryta scenografės Gražinos Konstancijos Remeikaitės paroda „Kostiumas“. Viena jos dalis yra J. Miltinio dramos teatro erdvėse, o kita – J. Miltinio palikimo studijų centre.

Pirmame bibliotekos pastato aukšte auga Velykų medis, sukurtas Panevėžio specialiojo ugdymo centro „Šviesa“ mokinių“, – parodinę veiklą pristatė bibliotekos direktorė.

R. Maselytės išvardinti renginiai, kurie sudarė palyginti nedidelę dalį visų bibliotekoje organizuojamų renginių, šventės dalyviams padarė didžiulį įspūdį.

„Veikla priklauso nuo bibliotekininkų. Tai, ką direktorė išvardino, labai įspūdinga, labai daug. Toks įspūdis, kai mes atvažiuojam su renginiais, kad bibliotekos kolektyvas yra kaip vienas orkestras. Labai žmonės susigroję. Labai paslaugūs“, – sakė dr. K.Urba.

Tiems, kurie spėjo apžiūrėti biblioteką, didelį įspūdį paliko jos erdvės, kultūrinė veikla. „Aš labai laiminga, labai daug sužinojau, pamačiau, pajutau. Ne tiek svarbu chronologinės datos, vienas ar kitas skaičius, bet svarbu bendras įspūdis, kuris liko labai šviesus ir geras. Šį įspūdį iš bibliotekos aš išsivešiu į Vilnių“, – po ekskursijos kalbėjo Kristina Remeikienė, vertimų bendrovės „Alumnus“ (Vilnius) vadovė. Ji apgailestavo, kad dar daug ko nespėjo apžiūrėti ir tvirtino būtinai atvažiuosianti čia dar kartą.

Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorė Aldona Elena Augustaitienė apie G. Petkevičaitės-Bitės biblioteką savo nuomonę išsakė lakoniškai: „Visų pirma, yra labai geri veiklos koordinatoriai. Antra, kompetentingi. Trečia, nuoširdžiai svetingi.“

Nors nuomonė, kad Panevėžį reikėtų pasirinkti Vaikų literatūros sostine, buvo išsakyta šiek tiek su humoru, tačiau po renginio užvirė diskusijos, kad išties šiame mieste,  G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje ir J. Miltinio dramos teatre, renginys gerai organizuotas ir gali turėti ateities perspektyvas. Gaila, kad ne visi šventės dalyviai suspėjo apsilankyti Vaikų ir jaunimo literatūros centre, įsikūrusiame Aukštaičių gatvės 4-uoju numeriu pažymėtame name, susipažinti su labai intensyvia šio centro darbuotojų veikla, įdomiais jų projektais ir sumanymais, apžiūrėti unikalų Bitės namelį.

„Antri metai man labai smagu pas jus. Laukiu kaip šventės. Susirenka žmonės, kurie nori skaityti, kurie žino, ką reiškia skaityti, ką reiškia dirbti su tais, kurie nori skaityti. Su leidėjais, dailininkais. Tai visada šventė“, – savo nuomonę išsakė Vilniaus Abraomo Kulviečio vidurinės mokyklos mokytoja Violeta Juodelienė.

Bibliotekoje vykęs seminaras-pokalbis su specialistais – bibliotekininkais, literatūrologais, pedagogais, knygų kūrėjais, leidėjais – apie 2014 metų vaikų ir paauglių knygas sulaukė didžiulio dėmesio. Pranešimai apie naujausią lietuvių vaikų literatūrą, vertimus, iliustracijas sukėlė tokias diskusijas, kad buvo sudėtinga sutilpti į numatytą dienotvarkę. Daugiausia gerų emocijų pažėrė skaitymo tyrimo analizė, parodžiusi, kad vaikai ir paaugliai mėgsta skaityti knygas, kad jų pasirinktų knygų skalė labai plati ir kad jie gali duoti naudingų pasiūlymų bibliotekininkams. Didžiausias jaunųjų skaitytojų prašymas, kad specialistai jiems patartų, kokias knygas verta perskaityti.

Juozo Miltinio dramos teatre vyko iškilmingas Tarptautinės vaikų knygos dienos minėjimas, kuriame pagerbti praėjusiais metais daugiausiai nusipelnę vaikų knygų kūrėjai. Teatro fojė, kurioje vyko ir mažoji knygų mugė, šurmuliavo jaunieji skaitytojai. Renginio organizatoriai daugiau kaip dviems šimtams Lietuvos vaikų suteikė galimybę dalyvauti literatūrinėje šventėje, kurioje jie iš arti galėjo pamatyti tuos, kurie rašo, iliustruoja, verčia, leidžia ar analizuoja vaikų knygas ir gauti mėgstamo rašytojo autografą.

Apdovanojimų ceremoniją pradėjo Panevėžio muzikos mokyklos mokinių koncertas. Po to IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkas Kęstutis Urba paskelbė vaikų knygų laureatų pavardes. IBBY Lietuvos skyriaus premijos šį kartą buvo skirtos devyniems kūrėjams – rašytojams, dailininkams iliustruotojams, vertėjams. Išsamiau apie tai galima paskaityti mūsų svetainėje paskelbtame straipsnyje „Kęstutis Urba: Panevėžys galėtų tapti Vaikų literatūros sostine“.

Virginijaus Benašo nuotr.

Virginijos Januševičienės tekstas