Čekų vaikų knygos – meno kūriniai


„Mums yra garbė, kad ši paroda atidaro Nacionalinę bibliotekų savaitę. Malonu, kad į parodos atidarymą susirinko tiek vaikų.

Vadinasi, jie skaito ir vietoj mobilaus telefono rankose laiko knygą“, - sakė Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumil Mazánek, G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidarydamas parodą „11 pasaulių. Šiuolaikinės čekų vaikų knygų iliustracijos“.

Ambasados darbuotoja Laura Vancevičienė pasakojo, kad Čekijoje yra labai senos vaikų knygos iliustracijos tradicijos. Jos ypač suklestėjo 1960 metais, kai dailininkai pradėjo ieškoti savo braižo. Čekijoje knygų iliustracija yra atskira meno šaka. Dažniausiai knygų iliustratoriai buvo ir animatoriai, kuriantys animacinius filmus.

„Parodoje „11 pasaulių. Šiuolaikinės čekų vaikų knygų iliustracijos“ pristatoma ryškiausių šiandienės Čekijos vaikų knygų iliustratorių kūryba, suformuota stiprios nacionalinės grafikos ir knygos meno mokyklos. Čia rodomi 11 žymių dailininkų, knygų iliustratorių David Böhm, Pavel Čech, Jiří Franta, Renáta Fučíková, Vendula Chalánková, Karel Jerie, Lucie Lomová, Galina Miklíková, Petr Nikl, Petr Malec, Vhrstí darbai.

Kiekvienas jų turi savitą kūrybos stilistiką, kuria skirtingomis technikomis. Keli iš jų yra ir animatoriai. Kai kurie knygas iliustruoja laisvalaikiu, nes yra aktoriai, muzikantai, režisieriai ir kitų specialybių atstovai. Visi jie kuria autorinę knygą. Mažos alternatyvios knygų leidyklos leidžia išpuoselėtas knygas, kurios yra meno kūriniai tiek savo turiniu, tiek iliustracija“, - pasakojo ponia L. Vancevičienė.

G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė sakė, kad džiaugiasi, jog Nacionalinė bibliotekų savaitė atidaroma tokia įspūdinga paroda ir pristatė bibliotekos turimus leidinius, susijusius su Čekija. Čekų grožinės literatūros vertimų biblioteka turi apie 120 pavadinimų. Čekų vaikų knygos skaitytojų labai mėgstamos. Vaikų numylėtinis yra kurmis ir jo sudėtingas gyvenimas.

Pasak direktorės, skaitytojai vėl iš naujo atranda iškilaus čekų rašytojo Milano Kunderos knygas, kurios buvo labai mėgstamos Lietuvos atgimimo metais. Rašytojo Jaroslavo Hašeko sukurtas personažas - populiarusis kareivis Šveikas taip dažnai cituojamas, kad jau tapo folkloru.

G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje yra apie 200 pavadinimų leidinių čekų kalba. Daug jų pateko į biblioteką su dovanotomis asmeninėmis bibliotekomis. Čia saugoma ir čekų kompozitorių muzikos įrašai, įvairūs čekų žurnalai.

Parodoje „11 pasaulių. Šiuolaikinės čekų vaikų knygų iliustracijos“ atveriama įvairių žanrų ir stilistikos Čekijos vaikų knygų iliustracijos panorama su plačia dailininkų vartojama išraiškos priemonių skale: nuo klasikinio piešinio plunksnele ir tušu, akvarelės bei guašo iki lipdybos, koliažo ir šiuolaikinių technologijų teikiamų galimybių.

Parengta Čekijos literatūros ir meno kritiko Radim Kopáč paroda, kuri bibliotekoje veiks iki gegužės 13 dienos, jau buvo eksponuota Čekijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Austrijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Estijoje ir kitose valstybėse.

Paroda veiks iki gegužės 13 d. 

Virginijaus Benašo nuotraukos

Informaciją parengė
Virginija Januševičienė
PAVB kultūrinės veiklos vadybininkė
Tel. (8~45) 50 20 39