Pilietiškumo pamokos Juozo Urbšio tėviškėje

VI respublikinio vyresniųjų klasių moksleivių rašinio ir esė konkurso laureatai ir nominantai ilgam įsimins apdovanojimų ceremoniją. Pirmą kartą konkurso istorijoje iškilmingas renginys iš G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos persikėlė į vieną iš bibliotekos padalinių – Juozo Urbšio tėviškę Panevėžio rajone.

Iš visos Lietuvos atvykę mokiniai ir jų mokytojai apžiūrinėjo sodybą, domėjosi čia vykstančiais renginiais, susipažino su ekspozicija, skirta paskutiniojo tarpukario Lietuvos užsienio reikalų ministrui Juozui Urbšiui. Besilankančių nuomone, sodyba turi ypatingai gerą atmosferą, čia tiesiog juntama jos buvusių šeimininkų dvasia, tarsi įpareigojanti reikšmingiems darbams Lietuvos labui.

Visiems didžiulį įspūdį darė Urbšio Ąžuolas, po kuriuo paprastai vyksta visi svarbiausi renginiai, organizuojami G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos bibliotekos Juozo Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centro. Besikaupiantis lietus nulėmė, kad VI respublikinio vyresniųjų klasių moksleivių rašinio ir esė konkurso laureatų ir nominantų apdovanojimų ceremonija vyko trobos viduje, sukurtoje jaukioje aplinkoje.

Konkursą rengia G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos Juozo Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centras, globoja LR Užsienio reikalų ministerija, remia Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, knygynų tinklas ROTAS, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras.

VI konkursas buvo skirtas Baltijos kelio 25-erių metų sukakčiai, jame dalyvavo 30 jaunųjų literatų iš 19 mokymo įstaigų, esančių 13 Lietuvos vietovių. Akivaizdu, kad konkurso pasiūlytos temos labiau sudomino merginas (dalyvavo 25). Organizatoriai pastebėjo, kad atsirado nemažai naujų konkurso dalyvių, bet yra ir senbuvių iš Tauragės, Vilkaviškio, Kauno.

Buvo galima rinktis istorijos rašinio temą iš dviejų pasiūlytų „Baltijos kelias – laisvos savimonės ženklas“ ir „Lietuvos valstybės ir tautos pamokos per 25 metus“ arba esė „Tauta neturi teisės nusižudyti; tautos heroizmas pasireiškia herojiškam gyvenime, o ne būtinai herojiškam žuvime...“ (Juozas Urbšys) ir „Morali politika – realiai egzistuojanti vertybė ar naivus pramanas?“.

Juozo Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centro vadovas Arnas Simėnas teigė, kad pasiūlytos temos atspindi centro vieną iš tikslų „įamžinti Juozo Urbšio, paskutiniojo tarpukario Lietuvos užsienio reikalų ministro, vertėjo, atminimą per Centro veiklą” ir vieną iš uždavinių „Centro veikla deklaruoti moralines nuostatas ir vertybes, kurios buvo brangios Juozui Urbšiui, kaip žmogui, patriotui, dvasios aristokratui”.

„Baltijos kelias. 1989-ieji. Tereikėjo sau iškelti klausimus – kas tuo metu buvo svarbiausia Lietuvai ir kas dėl to buvo daroma? Juk tikslas buvo Nepriklausomybė, o po to – jos tarptautinis pripažinimas. Ne pasyvų vaidmenį paskutiniaisiais gyvenimo metais atliko ir Juozas Urbšys, paskutinysis tarpukario užsienio reikalų ministras, diplomatas. Tas politikas, kuris visu savo gyvenimu, veikla nuosekliai įrodinėjo, kad moralumas yra itin svarbus ne tik buityje, bet ir politikoje. Apie tai, kad jis gyvas, Lietuva išgirdo tik Sąjūdžio mitingo 1988 m. rugpjūčio 23 d. Vingio parke metu. O juk ir Sąjūdžio lyderiai, vėliau – atkurtosios valstybės vadovai, ne kartą lankėsi pas jį, klausė patarimų“, – kalbėjo A. Simėnas.

Istorinio rašinio laureatai: Karolina Vrubliauskaitė iš Šiaulių rajono, Kužių vidurinės mokyklos, Greta Zajančkauskaitė iš Kretingos rajono, Salantų gimnazijos, Milda Banevičiūtė iš Kauno VDU „Rasos“ gimnazijos, Jolita Baltrušaitytė iš Kauno rajono Piliuonos vidurinės mokyklos.

Esė laureatai: Gabrielius Zaveckas iš Vilkaviškio rajono Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos, Erikas Jankūnas iš Kauno „Saulės“ gimnazijos, Marija Vasiliauskaitė iš Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazijos, Akvilė Gorbačaitė iš Kauno rajono Kulautuvos pagrindinės mokyklos. Esė nominantai: Rytis Laučys iš Kretingos rajono Salantų gimnazijos ir Rasa Rimšaitė iš Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazijos.

Apdovanojimus konkurso laureatams ir nominantams teikė Užsienio reikalų ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorius Giedrius Puodžiūnas. Jie buvo apdovanoti specialiais diplomais. Atminimo dovanas gavo visi konkurso dalyviai. Buvo pagerbti ir jų mokytojai.

Konkurso dalyvius sveikino G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė. Renginį vedė aktorius Evaldas Stokė ir bibliotekos darbuotoja Albina Saladūnaitė.

Po oficialios apdovanojimų ceremonijos bendraminčiams buvo smagu pabendrauti, nusifotografuoti įvairiose sodybos vietose. Čia vyko ir originalios vaišės – starkakojų sriuba, kurios galima paragauti tik Juozo Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centro renginiuose. Buvo skanaujamas Urbšynės pyragas, naminė duona, sūris, medus.

Nominantai, laureatai, darbai.

Virginijos Januševičienės tekstas

Virginijaus Benašo nuotraukos