Lietuvos miestai ir miesteliai – knygoje ir parodoje

G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje Mažosios knygų mugės metu buvo pristatytas žinynas „Lietuvos miestai ir miesteliai“ ir atidaryta paroda tokiu pat pavadinimu. Šią parodą bus galima lankyti iki birželio 23 dienos.

Naujausiame, unikaliame leidyklos „Terra Publika“ leidinyje „Lietuvos miestai ir miesteliai“ pristatomos visos 346 miesto ar miestelio statusą turinčios gyvenvietės (kuriose gyvena iki 50 tūkst. gyventojų). Didelės apimties (beveik 500 puslapių) knygoje pateikiami gyvenviečių aprašymai, atskleidžiantys jų praeitį bei dabartį. Knyga iliustruota beveik 1000 naujų ir archyvinių nuotraukų, leidžiančių nukeliauti į praeitį, žadinančių norą aplankyti Lietuvos miestus ir miestelius.

Tai išliekamąją vertę turinti reprezentacinė dovana visiems lietuviams, besidomintiems išskirtinėmis mūsų šalies vietomis. Knyga skirta ir besidomintiems krašto istorija, ir keliaujantiems po Lietuvą. Leidinio tekstus parengė knygos sudarytojas istorikas Rolandas Gustaitis kartu su 30 patyrusių autorių komanda. Tekstus padėjo recenzuoti beveik 30 savivaldybių, 155 seniūnijų, muziejų, turizmo centrų darbuotojai ir miestelių bendruomenių nariai.

Knygoje greta tekstų ir nuotraukų atskirai išskirti esminiai faktai, nurodantys kiekvienos gyvenvietės statusą, plotą, gyventojų skaičių, miesto ar miestelio įkūrimo (pirmojo žinomo paminėjimo) datą. Išskirtinius gyvenvietės bruožus nusako raktiniai žodžiai – „vizitinė kortelė“.

Pagal etnografinius regionus suskirstyti miestai ir miesteliai atskleidžia senąją ir dabartinę savo istoriją: apie čia gyvenusius ir gyvenančius žmones, vietovių įžymybes, lankytinas vietas.

 „Dažniau mus maloniai nustebina ne tai, ką mes matome svetimuose kraštuose, bet tai, kas yra šalia, kažkur netoliese, bet dėl tam tikrų priežasčių iki šiol nepažinta. Tikiuosi, kad ir ši knyga apie mūsų kaimynystėje esančius miestus ir miestelius nustebins ir paskatins keliauti, pažinti savo kraštą,“ – teigia knygos sudarytojas R. Gustaitis.

Fotografijų parodoje „Lietuvos miestai ir miesteliai“ eksponuojamos Lietuvos gyvenviečių archyvinės ir dabarties nuotraukos.

Visų dabarties fotografijų autorius – leidyklos „Terra Publica“ vyriausias fotografas, keliautojas Vytautas Kandrotas, kuris yra sudaręs ne vieną kelionių vadovą po Lietuvą.

V. Kandrotas gimė 1975 metais Alytuje. Fotografuoti pradėjo būdamas 12 metų iš brolio pasiskolintu fotoaparatu. Fotografas labai mėgsta keliauti, dažniausiai po Lietuvą, ir kelionės akimirkas fiksuoti fotoaparatu. Šis pomėgis tapo gyvenimo būdu. Aistra fotografijai paskatino įsteigti leidyklą „Terra Publica“ , rengti leidinius apie Lietuvą, dalytis kelionių potyriais.

Kartu su dabartinėmis miestų ir miestelių fotografijomis pristatomos ir archyvinės. Didžiąją archyvinių nuotraukų dalį leidiniui paskolino Lietuvos gyvenviečių nuotraukas renkantis kolekcininkas Petras Kaminskas. Dalis archyvinių nuotraukų gauta iš įvairių įstaigų: muziejų, Lietuvos centrinio valstybės archyvo.

Tekstą parengė Virginija Januševičienė

Virginijaus Benašo nuotr.