Prasmingi jaunųjų talentų sugrįžimai

Emigracijos tema yra labai aktuali šiandienos Lietuvoje. Ką reikėtų daryti, kad tauta neišsivaikščiotų, kad išvykę žmonės sugrįžtų visam laikui ar bent trumpam. Juk savo darbais prie Tėvynės gerovės galima prisidėti ir gyvenant svetur. Tokios mintys buvo gvildenamos projekto „Jaunų jų talentų sugrįžimai iš Europos kultūros centrų į gimtąjį Panevėžį“ renginyje G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.

Gausiai susirinkusią publiką užbūrė R. M. Rilkės, kuris pats buvo pasaulio klajūnas, dvasia persmelktas koncertas „Grįžtam atgal tuo pačiu keliu“. Tokia koncerto koncepcija pasirinkta neatsitiktinai. Tėvas Stanislovas Paberžėje buvo sukūręs namus, kuriuose daug kūrybinio jaunimo visam gyvenimui „uždegė“ R. M. Rilkės poezija ir filosofija bei padėjo susirasti savo tikrąjį Kelią.

Buvusi panevėžietė, dabar Braunschveigo (Vokietija) operos teatro solistė Milda Tubelytė (mecosopranas) sužavėjo muzikos gerbėjus atlikusi Bertold Hummel ir Paul van Gulink kūrinius. Vokietijoje labai intensyviai dirbanti, turinti daug vaidmenų operose dainininkė juokavo, kad iš natų dainuojanti ne todėl, kad neišmoko „namų darbų“, tačiau tokia esanti vokiečių atlikimo maniera. Milda Tubelytė muzikos mokėsi Panevėžio konservatorijoje, vėliau Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, pas profesorę Sigutę Stonytę. Vėliau studijas tęsė Hamburgo muzikos ir teatro akademijoje. Gavusi magistro laipsnį buvo pakviesta dirbti į Braunschveigo operos teatrą, kur dainuoja iki šiol.

Puikus koncertas tarsi pagrindė vėliau diskusijoje gvildentą temą apie studijų, tobulinimosi užsienyje reikalingumą ir galimybę savo talentu, kūryba praturtinti savo šalį, gimtąjį miestą net trumpais sugrįžimais. Įdomu, kad solistei akomponavo koncertmeisterė Loreta Baublinskienė, su kuria kūrybinis bendradarbiavimas tęsiasi nuo „Dainų dainelės“ laikų.

Kartu su soliste iš Vokietijos atvykęs aktorius Raphael Traub davė retą galimybę įsiklausyti į R. M. Rilkės poezijos skambesį, originalo kalba perskaitęs šio autoriaus „Sakmę apie korneto Kristupo Rilkės meilę ir mirtį“. Raphael Traub – spalvinga, ne vienu talentu apdovanota asmenybė. Teatro ir kino aktorius, režisierius. Turėjo subūręs savo teatro trupę. Be to, Rafael yra kviestinis profesorius Braunšveigo universitete. Jis yra ir modernaus heavy metal grupės EREMIC vokalistas. Svečias vėliau vykusioje diskusijoje gvildeno emigracijos problemas. Net ir tokia rimta tema kalbėdamas jis neprarado žaismingumo, o daugelį stebino be akcento ištartos kai kurios lietuviškos frazės.

Apie Rainerio Marijos Rilkės kūrybą kalbėjo Panevėžio Vytauto Žemkalnio gimnazijos lietuvių ir lotynų kalbų mokytoja, Panevėžio miesto tarybos narė Birutė Valkiūnienė pranešime „Literatūros ir meno erdvė, atvira įvairioms interpretacijoms“.

„Eiti prie R. M. Rilkės kūrybos kartu paprasta ir sudėtinga. Sudėtinga, nes tai yra filosofija, o paprasta, nes tai labai žmogiška filosofija. Ta poema į Lietuvą atėjo per Henriko Nagio vertimą, kuris turi unikalią istoriją“, – teigė B. Valkiūnienė.

Henrikas Nagys poemą pradėjo versti 1939 metais Šilutėje ir Pagėgiuose, Klaipėdos krašte. 1943 metų pavasarį išvertė visą poemą. Tą vertimą į Ameriką išvežė poeto sesuo, palikdama Lietuvą 1944 metų rudenį. Prasidėjo pirmojo leidimo vargai . „Tasai svajotasai, ilgai ruoštasai ir taip vargingą odisėją iškentėjęs kūrinys“ pasirodė tik 1987 metais Čikagoje. Paskutiniajame laiške poetas džiaugėsi, kad Kornetas leidžiamas Lietuvoje. Jis vadino kūrinį vienu iš skaidriausių ir nuostabiausių tekstų Europos literatūroje.

Koncerto metu svečius sveikinusi G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė sakė, kad atostogos – toks metas, kai susitinkama ten, kur raudoniausi serbentai, saldžiausios braškės, susitinkama namuose.

„Norėjome, kad čia ateitų ir tie jaunuoliai, kurie sugrįžo, ir tie, kurie galvoja išvykti. Sugrįžimų projektas buvo pradėtas prieš metus koncertu, kai europarlamentaras Antanas Guoga bibliotekai padovanojo puikų instrumentą – fortepijoną. Dabar projektas tęsiamas ir norime įrodyti, kad kultūra yra valstybės pagrindas. Tikime tuo ir turime nuojautą, kad ir esantys aplink mus tuo tiki. Tikime, kad naujoji Taryba, naujieji miesto vadovai rems kultūrą plačiąja prasme“, – kalbėjo direktorė.

Renginio rėmėjas – verslininkas, politikas, mecenatas Ramūnas Karbauskis pasidžiaugė, kad toks nuostabus renginys vyksta bibliotekoje. „Viena didžiausių mūsų problemų, kad vaikai nustoja skaityti. Turime padaryti, kad grįžtume prie knygų, nes iš jų mes sėmėmės žinių, vertybių“, - teigė R. Karbauskis. Jis pasakojo ką tik atvykęs iš renginio, kuris gali tapti istoriniu, nes ten priimtas nutarimas visus renginius Šiaulių rajone rengti be alkoholio ir sakė tikisi, kad šis geras pavyzdys užkrės ir kitas šalies savivaldybes.

Koncertą smagiai vedė aktorius Evaldas Stokė. Po koncerto visi buvo pakviesti į diskusiją „Panevėžys – namai, į kuriuos gera grįžti“. Diskusijos koncepcija buvo ta, kad kaip tik šiuo metu abiturientai ruošiasi studijoms. Dalis jų studijuos užsienyje. Ką daryti, kad jie nenutoltų nuo savo gimtinės, norėtų ir galėtų sugrįžti į savąjį Panevėžį? Galbūt prasminga kurti tradiciją, kur sugrįžimus būtų galima traktuoti ne tik kaip fizinį žmogaus grįžimą į gimtąjį miestą, bet ir kaip pasidalijimą naujomis įžvalgomis, žiniomis, idėjomis iš svetur. Reikėtų pasiekti, kad jaunimas noriai dalintųsi įgyta užsienyje patirtimi, o miestas juos geranoriškai ir svetingai priimtų.

Diskusiją moderavo pilietinio judėjimo KARTU jaunimo skyriaus vadovas, Panevėžio miesto savivaldybės tarybos narys, Bendruomeninių, visuomeninių organizacijų ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Daumantas Simėnas, studijavęs politikos mokslus Notingemo universitete Anglijoje ir sugrįžęs į Lietuvą.

Buvo diskutuota apie daugybę dalykų, susijusių su emigracijos tema. Tarp jų ir apie programą „Kurk Lietuvą“, apie projektą „Migruojantys paukščiai“, apie Jaunimo centrą, naujas programas, kurios viliotų emigrantus grįžti, apie idėją sukurti patarėjų tarybą ir taip įtraukti toli esančius panevėžiečius į miesto valdymą, kad ryšiai iš trumpalaikių virstų tvariais, kad gyvenantys kitose šalyse jaustų miesto pulsą. Kartu buvo aštriai išsakytos mintys apie skirtingų kartų bendravimo problemas, apie tapatybės išsaugojimą, apie politikų požiūrį į miesto jaunimo gyvenimą.

Diskusijoje aktyviai dalyvavo Seimo narys Povilas Urbšys, verslininkas, mecenatas Ramūnas Karbauskis, projekto „Migruojantys paukščiai“ vadovė Jolanta Rimkutė, Panevėžio miesto Tarybos narys Darius Viržonis, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Panevėžio miesto skyriaus pirmininkė Lina Kazokienė, Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vadovė Violeta Grigienė, muzikologas Viktoras Januškevičius, solistė Milda Tubelytė, aktorius Raphael Traub, jaunieji Rotarakto atstovai ir kiti renginio svečiai.

Diskusijos dalyvius laišku pasveikino ir apgailestavo negalintis joje dalyvauti buvęs panevėžietis, dabar Briuselyje gyvenantis ES Parlamento pirmininko patarėjas, Belgijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Arnoldas Pranckevičius.

Išsamesnė informacija apie vykusią diskusiją ir jos nuotraukos bus patalpinta mūsų svetainėje artimiausiu laiku.

Virginijos Januševičienės tekstas

Virginijaus Benašo nuotraukose – koncertinės dalies akimirkos