Unikali kelionė po M. K. Čiurlionio muziejų

Nuostabiai pakeliauti po Nacionalinį M. K. Čiurlionio muziejų galima ne tik Kaune, bet ir Panevėžyje. Tuo įtikino pažinties su vienu seniausių ir didžiausių dailės muziejų šalyje diena, surengta Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.

Pasirodo, kad tokia savito stiliaus ekskursija, išsamiai ir visapusiškai supažindinusi su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio muziejumi, – pirmoji kregždė Lietuvoje.

Muziejaus direktorius Osvaldas Daugelis – tikra vaikščiojanti enciklopedija, tačiau jis nepaklysta informacijos džiunglėse ir gausiai susirinkusiems bibliotekoje žiūrovams pateikė įdomiausius faktus. Unikalios kelionės metu visi susipažino su muziejaus istorija, erdvėmis, veikla, kolekcijomis, darbuotojais, jų darbu ir laisvalaikiu.

Sužinota, kaip sudėtingai nuo 1921 metų kūrėsi M. K. Čiurlionio muziejus, kokie žmonės davė atsparas jo veiklai gyvavimo pradžioje (ypatingas pirmojo vadovo Pauliaus Galaunės indėlis), kaip aktyviai muziejaus pastatų statyboje 1936 metais dalyvavo visuomenė, suaukojusi daug lėšų, kruopščiai suregistruotų trijose odinėse knygose, kaip buvo kaupiami ir saugomi muziejaus lobiai, kaip rengiamos parodos.

Smagiai ir šiltai bendraudamas su auditorija O. Daugelis suspėjo pažvelgti į visapusišką muziejaus veiklą skirtingose epochose įvairiais rakursais. Muziejus ypatingą dėmesį skiria didžio menininko M. K. Čiurlionio kūrybos pristatymui, ieškodamas naujų formų ir erdvių. Prestižiniuose pasaulio muziejuose, galerijose galima susipažinti su genialia menininko kūryba, kuri yra Lietuvos vizitinė kortelė.

Bibliotekos direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai Genovaitė Astrauskienė džiaugėsi ilgamete draugyste su Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus vadovu ir bendruomene, dėkojo už dalijimąsi sukauptais lobiais, surengtomis parodomis iš muziejaus fondų, dovanotomis knygomis.

Muziejaus direktoriui O. Daugeliui įteikta Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorės Rimos Maselytės padėka, muziejaus bendruomenės atstovams – prisiminimo dovanos. Svečiai sakė, kad toks šiltas abipusis bendravimas turėtų tęstis įvairiose veiklose. Bibliotekai jie atvežė pačias geriausias dovanas – knygas.

Susirinkusieji į renginį galėjo susipažinti su muziejaus naujausiais leidiniais, kurių vertingiausius pristatė direktorius O. Daugelis, apžiūrėti bibliotekai dovanotų leidinių ekspoziciją. Per ilgus bendravimo metus bibliotekos fonduose sukaupta solidi, maždaug 120 leidinių kolekcija, kuri itin sužavėjo panevėžiečius menininkus.

Po susitikimo bibliotekos Konferencijų salėje renginys persikėlė į ekspozicijų erdves, kur buvo atidaryta tapybos paroda „Kalnai ir viršukalnės“ iš muziejaus Mykolo Žilinsko dailės galerijos. Tai trečioji parodų ciklo „Nuo fiordų iki Alpių viršukalnių. Europos peizažai iš Mykolo Žilinsko (1904–1992) kolekcijos“ paroda. Šiam ciklui atrinkta daugiau nei 50 Europos peizažų, kuriuos sukūrė daugiau nei 40 įvairių Europos šalių XVIII–XX a. dailininkų.

Parodą pristatęs direktorius O. Daugelis išsamiai supažindino su Mykolo Žilinsko asmenybe ir jo surinktos kolekcijos istorija bei atkeliavimu į Lietuvą.

Pasak menotyrininkės, M. Žilinsko kolekcijos sektoriaus vadovės Irmantės Šarakauskienės šioje parodoje rodoma vokiečių dailininko Johanneso Hanscho peizažų kolekcija yra pati didžiausia, iš sukauptų užsienyje.

Parodą kuravusi bibliotekos Menų centro vadovė Vida Mikelevičiūtė dėkojo muziejaus atstovams už nuoširdų bendradarbiavimą ir patarimą parodų ciklą išskaidyti į tris dalis, kad panevėžiečiai galėtų pamatyti kuo daugiau vertingos kolekcijos darbų.

 „Iš vienos pusės šie darbai padeda suvokti savo santykį su tuo laikmečiu, pažinti jo estetiką, iš kitos pusės – senesnės epochos kūriniai padeda nusibrėžti savo santykį iki šiandienos estetikos poreikio“, – atidarant parodą kalbėjo menotyrininkas Sigitas Laurinavičius.

Pažinties su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio muziejumi vakaras, suteikęs daug malonių akimirkų jo dalyviams, – vienas iš Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginių Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.

Virginijos Januševičienės tekstas

Virginijaus Benašo nuotr.