„Vasara su knyga“ atskleidė skaitytojų pomėgius

Įspūdingai į vasaros skaitymų atidarymo renginį „Vasara su knyga: nuo saulėtekio iki saulėlydžio“, transliuojamą youtube kanalu iš penkių apskričių viešųjų bibliotekų, su įvairiaspalve programa įsiliejo Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.

Renginyje, kurį vedė bibliotekos globėjas, aktorius Gintaras Mikalauskas, skaitymai persipynė su muzika, edukacinėmis programomis, skaitytojų pasisakymais.

Skaitymų maratonas prasidėjo 9.00 val. Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje ir tęsėsi iki 21.30 val. Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka estafetę perėmė 14 val. ir per dvi su puse valandos parodė programą, kuri galėtų būti bibliotekos vizitine kortele, nusakančia veiklos esmę, – bendradarbiavimas su regiono bibliotekomis, miesto bendruomene, skaitymo skatinimas per patrauklias formas.

Renginio metu bibliotekose buvo skaitoma 2015 m. geriausia jaunimo knyga „Atjunk“ (autorė Rebeka Una). Skaitovai į Panevėžį suvažiavo iš įvairių regiono bibliotekų. Kupiškio rajono savivaldybės viešajai bibliotekai atstovavo Mija Vilkaitė, Rūta Vilkienė, Laimutė Kliopkinienė, Pasvalio Mariaus Katiliškio viešajai bibliotekai – Emilija Černiauskaitė, Kotryna Prankaitė, G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros centrui – Gaila Aleknaitė, Augustina Baltušnikaitė, Panevėžio rajono savivaldybės viešajai bibliotekai – Vida Ambraškaitė, Danutė Pamerneckytė. Skaitovės įsijautė į kūrinį, kiekviena surasdama vis kitokią skaitymo manierą, – emocingą, santūrią ar primenančią minispektaklį.

Apie savo skaitymo įpročius mintimis dalijosi renginio svečiai. Juozo Miltinio dramos teatro aktorius Albinas Kėleris, kurį biblioteka išrinko aktyviausiu 2015 m. skaitytoju, knygų pasaulyje gali pradingti tarsi Bermudų trikampyje. Aktorius – labai išrankus skaitytojas, tačiau bibliotekoje visada randa dominančios literatūros ir tądien tik per 10 minučių pasirinko tris knygas, rodančias skaitytojo erudiciją ir platų interesų spektrą.

Panevėžio miesto savivaldybės kultūros ir meno skyriaus vedėja Loreta Krasauskienė sakė vienu metu skaitanti maždaug 10 knygų ir visos jos praturtinančios savaip. Kokią knygą pasirinks tą dieną, priklauso nuo nuotaikos, aplinkos ir net nuo oro sąlygų. Vaikystėje ji mėgo skaityti ir gardžiuotis saldainiais lietui lyjant. Šis įprotis išliko iki šiol.

Panevėžio apygardos prokuratūros skyriaus vyriausioji prokurorė Jolanta Činčikienė pasakojo, kad po įtemptos darbo dienos mėgstanti namuose atsipalaiduoti su knyga. Mėgsta pozityvius kūrinius, kurių pabaiga būtinai turi būti gera. Viena knyga jos laukia pirmame namo aukšte, o kita – antrame, ant stalelio prie lovos.

Dažnai protų mūšiuose ir kituose intelektualiuose žaidimuose dalyvaujanti Panevėžio kraštotyros muziejaus direktoriaus pavaduotoja Lina Zupkaitė mėgsta skaityti enciklopedinius leidinius, žinynus, tačiau šią vasarą ji žada pasinerti į detektyvo žanrą – S. Larsson trilogiją „Millenium“.

Poetė, literatūrinio festivalio „Panevėžio literatūrinė žiema“ vadovė, G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja Elvyra Pažemeckaitė rinkdamasi knygas prioritetą skiria poezijai, lietuvių literatūros grandams, ypatingai ją žavi R. Granausko, G. Radvilavičiūtės, V. Papievio kūryba.

Programai žavesio suteikė klausytojų širdis muzikos garsais užbūrę jaunieji muzikantai: Panevėžio muzikos mokyklos fleitininkai Neringa Savickytė, Deividas Lašas, groję kartu su savo mokytoju Justinu Mačiu (fleita), ir pianistas, „Aušros“ progimnazijos mokinys Emilis Šarinskas.

Stebėjusieji renginio transliaciją iš Panevėžio, matė filmukus ir apie įspūdingas bibliotekos erdves, ir apie nacionalinę bibliotekų savaitę, ir apie Bitės nameliuką – bibliotekos simbolį, supažindinantį su G. Petkevičaitės-Bitės asmenybe, perteikiantį jos gerąsias savybes ir apipintą edukacinėmis programomis.

Įdomią ir smagią edukacinę programą „Knygos (r)evoliucija“ vedė Panevėžio miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Smėlynės padalinio vedėja Loreta Breskienė. Jos dalyviai sužinojo knygos atsiradimo istoriją ir patys galėjo pasigaminti molines lenteles arba išmokti rašyti plunksna.
 
Visą renginio metą biblioteka dūzgė tarsi didžiulis avilys. Veiksmas iš kuluarų persikeldavo į Konferencijų salę ir vėl atgal, žiūrovai čia mėgavosi skaitymais, čia informacija ar muzikos garsais, ar patys būdavo įtraukiami į smagų procesą. Renginio vedėjui Gintarui Mikalauskui aktyviai talkino dvi smagios bitutės – bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkės Greta Ratkutė ir Malvina Zimblienė.

„Bibliotekų metai nepraleidžiami veltui. Jie duoda šansą surengti tokį renginį. Dažnai mėgstame pakritikuoti jaunimą, kad jis šioks ir anoks. O ką mes darome, kad jis augtų kitoks? Štai šis renginys įrodo, kad čia daroma tai, kad vaikas skaitytų, kad gautų atsakymus į rūpimus klausimus. Bibliotekos turi vaikus tinkamai nukreipti, knygos gali duoti teigiamus pavyzdžius. Man labai svarbu, kas vyksta bibliotekoje, todėl net iš kitos Lietuvos pusės atlėkiau vesti šio renginio. Džiugu, kad vaikai taip noriai skaito, taip gražiai daro darbelius, taip groja. Mes turime nuostabų jaunimą ir turime jam padėti, kad jis dar labiau tobulėtų“, –  kalbėjo G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos globėjas, aktorius G. Mikalauskas, visiems priminęs, kad perskaityta Rebekos Unos knyga „Atjunk“ taps garsine ir bus padovanota Lietuvos aklųjų bibliotekos skaitytojams.

Renginio metu paskelbtas Kūrybinis konkursas

Vasarai prasidedant, bibliotekos kviečia jaunimą dalyvauti kūrybiniame konkurse #vasarasuknyga. Nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 15 d. filmuotas ar fotografuotas vasaros akimirkas, praleistas su knyga siųskite el. paštu Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript. arba dalinkitės jomis socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram naudodami groteles (angl. hashtag) #vasarasuknyga. Konkurso nugalėtojai bus apdovanoti vertingais prizais – planšetiniu kompiuteriu, fotoaparatu ir USB laikmena.

Rugsėjo 8 d. Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje „Vasara su knyga“ uždarymo renginio metu bus apdovanoti ir kūrybinio konkurso nugalėtojai. Kūrybinio konkurso nuostatai – šioje nuorodoje.

Virginijos Januševičienės tekstas

Arnualdo Dalindos nuotr.