Apie baimes ir grėsmes šiandienos pasaulyje

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre pristatytas naujas projekto „Panevėžys vienija ir taškas!”, kuriame aktyviai dalyvauja Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, sezonas.

Teatro vadovas Linas Zaikauskas akcentavo svarbiausius viso būsimo sezono reiškinius, projekto partneriai didžiausią dėmesį skyrė rugsėjo mėnesio renginiams, kuriuos jungia tema „Globalaus pasaulio grėsmės ir baimės“.

J. Miltinio palikimo studijų centro vadovė Angelė Mikelinskaitė apžvelgė bibliotekoje vyksiančius renginius, skirtus šiai temai. Didžiojoje skaitykloje numatoma eksponuoti leidinių parodą „KAIP IŠGYVENTI XXI AMŽIUJE: šiuolaikinio žmogaus baimės“. Paroda bus parengta rugsėjo 5 d. ir vyks iki rugsėjo 30 d.

Rugsėjo 5 d. 17 val. Juozo Miltinio palikimo studijų centre bus atidaroma paroda „Iš seno albumo: laikas, įvykiai, vardai“, skirta Miltinio centro 20-mečiui. Fotomenininko Stanislovo Bagdonavičiaus fotografijose J. Miltinio palikimo studijų centro istorija atskleidžiama per fotomenininko matymo ir fotoobjektyvo prizmę. Istorinėje, meninėje ir dokumentinėje fotografijoje fiksuojami įvykiai, žmonės ir situacijos žiūrovui suteiks naujų potyrių, atvers netikėtą santykį su žmonėmis ir praeities įvykiais, galbūt sukels nostalgiją negrįžtamai praėjusiam laikui.

Rugsėjo 13 d. 17 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Konferencijų salėje pristatoma knyga apie romus „Romų pasakos“. Pristatymo metu bus kalbama apie romų holokaustą. Atrijaus terasoje lankytojai galės pamatyti romų vaikų piešinių parodą.

Rugsėjo 14 d. 17 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Konferencijų salėje vyks susitikimas su teatrologu doc. dr. Martynu Petriku. Šis susitikimas-diskusija atskleis šiuolaikinio Lietuvos teatro slinktis ir tapatybės konstravimus globalizacijos ir transnacionalumo iššūkių kontekste. Pastarieji istoriškai žvelgiant, anot teatrologo, dažnai tampa forumu, kuriame sprendžiamos etinės, estetinės, o taip pat ir nacionalumo problemos.

J. Miltinio dramos teatro vadovas Linas Zaikauskas sakė, kad tema „Globalaus pasaulio grėsmės ir baimės“ yra sudėtinga, todėl projekto partneriams buvo nelengva parengti programas. Šią temą padiktavo rugsėjo mėnesio premjera „Lavina“. Šiuolaikinio turkų rašytojo Tundžero Džiudženoglu pjesė, kurią režisavo L. Zaikauskas, kalba apie aštriausias šiandienos realijas: terorizmą, smurtą, migraciją. Pjesės aktualumą liudija jos populiarumas – „Lavina“ išversta į keliasdešimt pasaulio kalbų. Rugsėjo 25 d. teatre vyks diskusija „Globalaus pasaulio grėsmės ir baimės“, kurioje dalyvaus pjesės autorius Tundžeras Džiudženoglu ir lenkų teatro bei kino legenda Krzysztofas Zanussis.

Naujas teatro sezonas žada priblokšti žiūrovus iškilių režisierių pavardėmis ir svariais spektakliais. Teatro vadovo L. Zaikausko kalboje nuolat kartojosi žodis „pirmąkart“ – Lietuvos teatro scenoje pirmąkart statomos pjesės, mūsų šalyje pirmąkart kuriantys žymūs režisieriai iš užsienio. Neįprastas dalykas J. Miltinio dramos teatre, kad beveik visus naujo sezono spektaklius režisuos užsieniečiai.

„Norėčiau panevėžiečius pakviesti dalyvauti konkurse kuriant reklaminį šūkį naujam J. Miltinio dramos teatro sezonui, kas dabar yra labai populiaru teatruose. Reikėtų šūkį susieti su sezono esminiais dalykais, todėl jame galėtų būti žodžiai „to dar nebuvo“, „pirmąkart Lietuvoje“ ar kažkas panašaus. Specialiai mūsų teatrui išverstos pjesės, kurių Lietuvoje ne tik nepamatysi, bet ir nepasiskaitysi. Tarptautinis sezonas – teatre spektaklius statys tokios įžymybės kaip Krzysztofas Zanussis ir Jacekas Głombas iš Lenkijos, Stanislavas Moisijevas, Ukrainos nacionalinio Ivano Franko vardo teatro meno vadovas ir režisierius. Tikimės, kad tai duos svarių rezultatų. Žinoma, mes visada laukiame šedevrų, tačiau kūryboje tai nėra taip paprasta“, - kalbėjo teatro vadovas L. Zaikauskas, minėdamas žymių režisierių, garsių žmonių, kurių tikisi sulaukti Panevėžyje ir surengti jų susitikimus su žiūrovais, pavardes.


Virginijos Januševičienės tekstas

Virginijaus Benašo nuotr.