Mariaus Mindaugo Danio atminimui vėl skleidžiasi gėlių pasauliai

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje atidaryta Mariaus Mindaugo Danio tapybos paroda – penktoji personalinė dailininko paroda bibliotekoje, pirmoji – be jo paties. Dailininko atminimui skyrę šią parodą, jos atidaryme džiaugėmės M. M. Danio sūnų Žilvino ir Adomo draugija.

Dailininko M. M. Danio kūrybos kolekcija buvo pirmoji Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos rūmuose eksponuojama meno kolekcija, kai prieš 10 metų biblioteka atvėrė duris. Jo kūrybą atrasti padėjo bibliotekos architektas Saulius Juškys, parodos atidaryme pasakojo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė. Ji visų vardu dėkojo likimui, kad teko susitikti su M. M. Daniu.

Bibliotekos parodų kuratorė Vida Mikelevičiūtė išpasakojo visą dešimt metų trukusią bendradarbiavimo su dailininku istoriją. Į tai, kas susiję su kūryba, jis žiūrėjo kruopščiai ir labai atsakingai, pastebėjo Vida, prisiminusi, kiek buvo derinami ir renkami dabar biblioteką puošiančių jo kurtų G. Petkevičaitės-Bitės portretų atspalviai, kaip atidžiai dėliojami parodų eksponatai.

M. M. Danio rengiamos parodos bibliotekoje paprastai buvo didelės tiek autorių, tiek eksponatų skaičiumi. Įsimintinas 2013 m. Danių šeimos trijų kūrėjų kūrybinis vakaras, kai buvo pristatyta Alfonso Danio knyga „Dvikovos pinklėse“, eksponuojamas Žilvino Danio tapybos darbas „Garbi“ aukštumos energetinė diagrama Pietų Ispanijoje“, atidaryta M. M. Danio paroda „Džiaugsmo apologetika“.

„Buvo planų ir idėjų ateityje, bet 2015 m. rugpjūtį jo netekome. Metai kaip jo nėra, o vis atrodo, kad prasivers durys, įžengs ir sakys, kaip gyvuojat, ar parodos nereikia? Lieka viltis, kad ten, kur jis yra, jį lydi „kvapių žiedų laki dvasia“, toks vienas jo parodos pavadinimų“, sakė Vida.

Atidaryme dalyvavęs parodų rengėjas Albinas Vološkevičius M. M. Danį mena kaip stebinančio optimizmo, pasiutiškai mylėjusį gyvenimą, bendravimą, meną. „Atvažiuodavo su palaikymo komanda, su užkrečiančia energija. Danys prisimena man toks, kuris eina per gyvenimą čia ir dabar, juo žavisi, fiksuoja ir per savo darbus dalinasi tuo su kitais,“ sakė A. Vološkevičius.

Į parodos atidarymą Žilvinas ir Adomas Daniai atvyko su pusbroliu tapytoju Jokūbu. Broliai Vilniaus dailės akademijoje studijuoja kultūros vadybą ir politiką, jų sesuo gyvena Airijoje, užsiima verslo konsultacijomis.

Adomas papasakojo, kad mokėsi Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokykloje, paskui rinkosi organizavimą, pradėjo dirbti, dabar vėl grįžta prie meno. Mokosi, domisi tuo, kas vyksta aplinkui, ieško terpės.

Žilvinas pradėjo nuo tapybos, tačiau dabar užsiima renginių organizavimu, socialiniais meno projektais su žmonėmis, kaip įvardino, kolaboracija. Taip pat kuria kino meną.

Ketvirtus metus vienkiemy prie Dusetų jis organizuoja su baltų kultūra susijusias kalendorines šventes, kūrybines stovyklas. Šventė – Saulės, Jorės, Mildos – sukuriama remiantis mitologija, susiejamos apeigos, tradicijos, folkloras, ugnies skulptūra. Pasikviečiama mokslininkų, jie rengia paskaitas, suaktyvina vaizduotę, vystoma meninė veikla. Pasakojo, kad pradėjo kurti su baltų kultūra susijusį filmą.

Žilvinas pasakojo, kad šie metai – aktyvūs: žiemą Vilniuje surengta pirmoji M. M. Danio minėjimo paroda „Pavasario nuojauta“. Vasarą su broliu jie dalyvavo plenere Zalensų sodyboje. Čia gimė idėja išleisti 50-ies darbų katalogą, kurio visumą sudarys išfotografuoti tėvo darbai iš privačių žmonių kolekcijų. Mažesnės apimties, skirtas tapybai. Renka video medžiagą dokumentiniam filmui apie tėtį.

Kaip menininkas, pasak Žilvino, tėvas buvo aktyvus, dirbo įvairiomis technikomis. Pradėjo nuo klasikinės grafikos, jo metalo raižinių ciklą „Piktybės gėlės“ vertino menotyrininkai. Daug kūrė pieštukais gėlių, aktų tematika, daugybė jo pastelės piešinių. Tų darbų pastaruosius 12 metų niekur neeksponuodavo, sukurti iki 2005 m., kol tapyba pradėjo užsiimti. M. M. Danio tapybos darbai labai įvairūs, kiekvienam laikotarpyje skirtingas potėpis. Skleidėsi ir vis skleidžiasi įvairūs trimačiai gėlių pasauliai.

Žilvinas ir Adomas kartu kuria ugnies skulptūras, dalyvauja šventėse, studijuoja tas pačias studijas. Tėčio darbų liko daug, jų misija, kaip sakė, įamžinti jo atminimą.

Paroda veiks iki lapkričio 30 d.

Virginijaus Benašo nuotraukos

Informaciją parengė
Vilija Stokienė
PAVB RsV koordinatorė
Tel. (8~45) 50 20 38