Siūlė bibliotekai ir išradingiausios titulą

Pirmąkart per visą „Expo Aukštaitija“ istoriją (mugė šįmet surengta 21 kartą) vaikams buvo įrengta pramogų ir poilsio oazė, kurią sukūrė Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, pasikvietusi aštuonias Aukštaitijos bibliotekas. Svarbiausiame Aukštaitijos verslo renginyje paprastai apsilanko apie 30 tūkst. žmonių.

Mažieji mugės lankytojai Aukštaitijos bibliotekų stende galėjo žaisti, gauti daug vertingų žinių apie savo kraštą, žymius žmones, patys kurti. Pavargę nuo šurmulio, jie galėjo jaukiai įsikurti Bitės nameLIUKE, čia paskaityti knygas, pasvajoti, pažiūrėti filmuką apie rašytoją Gabrielę Petkevičaitę-Bitę.

„Man labiausiai patiko knygutės, o man – krosnelė. Sužinojau daug apie bites ir rašytoją Bitę“, – savo įspūdžiais dalinosi patys pirmieji Aukštaitijos bibliotekų stende apsilankę lopšelio-darželio „Kastytis“ ugdytiniai. Žingeidūs, protingi, smalsūs. Juos globojusi priešmokyklinio ugdymo pedagogė Audronė Kriukienė buvo sužavėta bibliotekos idėjos. Vaikus taip viskas domino, kad dabar ji rengiasi juos nusivežti į Puziniškio dvarą ir supažindinti su aplinka, kurioje gyveno G. Petkevičaitė-Bitė.

Pamatyti pasaulį kitaip, šviesesnį ir gražesnį, sužinoti apie rašytojos būdo savybes, apie vaistažolių naudą mažieji galėjo dalyvaudami įdomiose ir smagiose programose „Žvelgiu į pasaulį pro Bitės akinius“, „Bitė vaistininkė“, kurias vedė G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotojai Šarūnė Leikienė ir Virginijus Benašas. Vaikams daug džiaugsmo suteikė ūgio matavimas šaukštometru. Gausybė interaktyvių ir pažintinių žaidimų, prizų ir siurprizų džiugino mažuosius mugės lankytojus. Pasak V. Benašo, dalyvaudami šiose programose vaikai gauna pozityvių emocijų, daug žinių, galimybę judėti, parodyti savo išradingumą.

„Džiaugiamės, kad mūsų bibliotekai pavyko pakviesti 8 Aukštaitijos bibliotekas, kurios parodė 15 edukacinių programų. Pirmas tokio pobūdžio bibliotekas vienijantis projektas vyko Vilniaus knygų mugėje. Dabar jis gerokai išsiplėtė dalyvių ir programų skaičiumi, įgavo didesnę įvairovę. Vėliau buvo surengta Mažoji knygų mugė Panevėžyje, Laisvės aikštėje. „Expo Aukštaitijoje“ sukomplektavome gražią visų regiono bibliotekų naujausių leidinių parodą, kurią rodysime Klaipėdoje vyksiančioje knygų mugėje. Ateityje žadame mūsų bibliotekoje rengti savo regiono kolegų dienas“ – sakė G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Bibliotekų vadybos ir rinkodaros skyriaus vedėja Ramunė Greiciūnienė.

G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorės Rimos Maselytės nuomone, bibliotekos yra labai stiprios, profesionalios, turinčios daug gerų idėjų, todėl bet kokioje erdvėje (mokslo, švietimo, verslo) jos gali būti lygiateisės ir pristatyti savo programas.

„Šaunus sumanymas. Labai dėkoju bibliotekininkams už tokią idėją“, – pritarė Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas.

Bibliotekininkės iš Anykščių, Biržų, Ignalinos, Pasvalio, Panevėžio miesto ir rajono, Rokiškio savivaldybių bibliotekų tvirtino, kad dalyvavimas tokiose mugėse ar parodose labai vertingas: bibliotekos dalinasi gerąja patirtimi, pasisemia idėjų, pristato savo veiklą plačiai auditorijai.

Aukštaitijos bibliotekų stende vaikai gavo daug vertingų žinių: nuo knygnešystės iki šiuolaikinių technologijų. Čia jie sužinojo ir apie naujausias vaikiškas knygas, ir apie rašytojus. Jie piešė, kūrė įvairius objektus, žaidė su pamėgtais pasakų personažais. Vienas šios mugės organizatorių, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų direktorius Visvaldas Matkevičius pasidžiaugė, kad jo sūnus septynmetis Nojus susikūrė gražų dirbinį.

Daugelis mugės lankytojų norėjo pabendrauti su pasakų personažais. Kartu su jais prie bibliotekos sienelės fotografavosi vaikai, jų tėvai, seneliai. Pagundai neatsispyrė ir žymūs politikai. Juolab, kad visur sukosi žavios, besišypsančios Bitės – šio projekto koordinatorė Malvina Zimblienė, kuri buvo tikras žmogus-orkestras šiame renginyje, Greta Ratkutė, Šarūnė Leikienė, Toma Apynytė-Kirslienė, viską žinančios, visko mokančios, prizais apdovanojančios. Jų darbą stende ir draugiškus vizitus pas kaimynus fotoaparatu ir filmavimo kamera įamžino Megana Pesse.

Katinas Kutulis, atkeliavęs iš Anykščių Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių bibliotekos, mylimas ne tik savame krašte. Jis ne šiaip sau katinas, o bibliotekos katinas. Skaityti knygas jis kviečia ne tik Anykščių, bet viso regiono vaikus įvairiuose renginiuose. Mugėje katinas Kutulis, atvykęs iš Griežiuonėliuose įsikūrusios Didžiulių sodybos, mažuosius supažindino su tuo kraštu, su biblioteka ir kvietė į įdomias edukacines programas, į gyvųjų knygelių skaitymus. Katino personažą sukūrusi Ramunė Bražiūnienė sakė, kad vaikams smagu su juo žaisti ir ypač patampyti už ūsų.

Apsilankę Rokiškio rajono Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos edukacijoje galėjo susipažinti su smagia pelėdike Bronike, dalyvauti teatralizuotuose skaitymuose „Lėlė – raktas į vaiko širdį“. Vyr. bibliotekininkė Nadiežda Ivanova pasakojo, kad jau per 20 metų bibliotekoje veikia lėlių teatras „Padaužiukai“. Statomi spektakliai, knygų inscenizacijos. Lėlių pagalba parodoma, koks nepaprastas yra pasakų pasaulis, taip skatinama ir skaityti knygas, sužinoti apie biblioteką, rašytojus.

Uogiene vaišino ir polkas trypė Pepė Ilgakojinė, ponia Frekenbok, Muminukas ir Karlsonas, atstovavę Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešajai bibliotekai. Linksmosios bibliotekininkės Regina Laiconienė, Jolita Banienė, Žydrutė Užubalienė, Angelė Vajegienė iš Biržų rajono Papilės seniūnijos sukūrė programą „Su Pepe per knygų pasaulį“. Su mažaisiais mugės lankytojais jos žaidė smagius žaidimus, sprendė kryžiažodžius, kartu kūrė Draugystės knygą.

Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Dina Burbulienė sakė, kad į mugę jie atsivežė filmą „Gimtojoj mano šiaurės Lietuvoj“, kuriame pristatomi 19 Biržų krašto kūrėjų ir šviesuolių. Mugės aplinkoje buvo gana sudėtinga įsigilinti į filmą, todėl sumanyta ateityje jį parodyti G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.

Pasvalio rajono savivaldybės Mariaus Katiliškio viešoji biblioteka pristatė rašytojui H. K. Andersenui skirtą edukacinę programą: stendo lankytojai galėjo vartyti planšetėje įrašytą jo gyvenimo ir kūrybos filmuką, iš popieriaus gaminti daniškus jo Odensės miesto gatvelės namelius, parsinešti į namus.

„Labai dėkingi apskrities bibliotekai už kvietimą dalyvauti, viskas vyksta sklandžiai ir be streso. Mums nauda, nes galime pristatyti savo biblioteką. Kiekvieną kartą stendas labai populiarus, pilnas lankytojų, tokia edukacijų veikla labai paklausi. Džiaugsmas ir žmonėms, ir rengėjams,“ – kalbėjo Edukacijoms vadovaujanti Vaikų literatūros skyriaus vedėja Rita Baltrukienė, tikėdamasi ir toliau bendradarbiauti su apskrities biblioteka.

„Įdomu, kad galėjome pamokyti panevėžiečius apie Panevėžį. Dauguma nežino, kad Lėlių vežimo teatro kiemelyje stovi H. K. Anderseno skulptūra“, – šmaikštavo Jūratė Genytė, metodininkė rinkodarai ir viešiesiems ryšiams.

Kupiškio rajono viešoji biblioteka pirmą kartą pristatė paklausią vėjo malūnėlių edukaciją. Lankytojai galėjo gaminti trokštamų spalvų ir užrašų vėjo malūnėlį ir išsinešti namo. „Lankytojai dalyvauja labai noriai, tokia edukacija nereikalauja daug žinių ar personalo, kantrybės irgi daug nereikia, o kūrybinė nuotaika užkrečianti,“ – kalbėjo Kupiškio rajono viešosios bibliotekos Vaikų skyriaus vedėja Rūta Vilkienė.

Vyresnių vaikų tarpe buvo populiari galimybė iš siūlų lengvai nusipinti tautinių spalvų juostelę-apyrankę. Ši edukacija leidžia ir žaisti mažoje grupėje, ir pasipuošti tautine juostele. Kupiškio rajono viešosios bibliotekos Informacijos ir kraštotyros skyriaus darbuotoja Jolita Pipynienė pasakojo, kad ši veikla vykdoma populiarinti unikalią krašto kultūrą: šalia mažųjų juostų pynimo dirbtuvių meistriškumą rodė ir tradicinę tautinę juostą pynė bei įvairių pynimo būdų demonstravo profesionali krašto pynėja.

Nusipinti krepšelį, apipinti vazoną ar sukurti pintą pieštukinę galėjo visi tie, kurie dalyvavo Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos programoje „Antras laikraščio gyvenimas“. Šios bibliotekos Meikštų kaimo filialo darbuotoja Jolanta Šalnienė sakė, kad kai kurie vaikai jau buvo įvaldę šios programos pradžiamokslį, kiti viską mokėsi nuo pirmos raidės. Populiariausi buvo rėmeliai nuotraukoms, nes juos galėjai greičiausiai pasigaminti.

Panevėžio miesto savivaldybės viešoji biblioteka pakvietė į programą „Atrask save su 3D“, kuri domino įvairaus amžiaus mugės lankytojus. Knygos (r)evoliucijos laboratorijoje buvo galima susipažinti su knygos istorija nuo seniausių laikų iki šių dienų, pasigaminti molinę lentelę bei išmėginti rašymą plunksna. Taip pat visi norintieji išmoko į savo planšetę, knygų skaityklę ar mobilų telefoną parsisiųsti elektroninę knygą. Vaikus apstulbino papildytos realybės knyga – į knygą nukreipus planšetę, istorijos herojai staiga ima ir atgyja! 3D laboratorijoje parodos dalyviai savo akimis išvydo 3D spausdintuvą, pamatė, kaip jis veikia ir išbandė smagias trimates dėliones.

Panevėžio rajono savivaldybės viešoji biblioteka pristatė literatūrinius muziejus – Puziniškio Gabrielės Petkevičaitės- Bitės gimtinę ir Ustronės Juozo Tumo-Vaižganto knygnešių muziejų. Pasak bibliotekos direktorės Rūtos Bagdonienės, čia sukurta daug edukacinių programų, į įdomiausias iš jų buvo pakviesti mugės lankytojai. Programų metu dalyviai senovine žąsies plunksna rašė laiškus G. Petkevičaitei-Bitei, savo artimiesiems ar net patiems sau, galėjo susipažinti su vaistažolių gerosiomis savybėmis ir iš muziejininko Audriaus Daukšos daug sužinojo apie knygnešius.

Didžiulės eilės rikiavosi prie stende veikiančio Laimės rato. Teko gerokai pasukti galvas, kad atsakytum į viktorinos klausimą ir gautum prizą. Smalsučių žinias tikrino G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos pavaduotoja kultūrinei veiklai Genovaitė Astrauskienė, bibliotekininkai ir savanoriai.

Aukštaitijos bibliotekų stende veikė ir Panevėžio regiono bibliotekų bei kitų institucijų (savivaldybių, muziejų) išleistų knygų paroda. Joje leidinius apie savo kraštą, savo krašto autorių išleistas knygas pristatė Anykščių, Biržų, Kupiškio, Ignalinos, Panevėžio miesto, Pasvalio, Rokiškio, Zarasų savivaldybių bibliotekos bei Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.

Panevėžiu kraštu besidomintiems mugės lankytojams interaktyviame ekrane buvo pristatytas bibliotekoje kuriamas portalas „Panevėžio kraštas virtualiai“. Portale – informacija apie naujus bibliotekoje gautus leidinius, virtualios parodos, kraštiečių jubiliejinių datų kalendoriai, skaitmeninė kolekcija, video paskaitos bei kita vaizdo medžiaga, susisteminta informacija apie įvairaus profilio krašto įmones ir įstaigas.

Lankytojai buvo supažindinti ir su tik iš bibliotekos tinklo prieinama paslauga – galimybe skaityti suskaitmenintą Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio Panevėžio iniciatyvinės grupės leistą periodiką „Laisvas žodis“ ir „Sąjūdžio žodis“.

Mugėje buvo pristatyta nauja bibliotekos svetainė www.evedlys.pavb.lt, kuri tampa vis labiau mėgstama skaitytojų. Čia galima rasti visą informaciją apie bibliotekos paslaugas, naujienas ir įvykius, naudotis Teminiu vaizdų katalogu, kuriame pateikiamos naujausios bibliotekos knygos ir jų anotacijos.

Baigiantis parodai „Expo Aukštaitija 2016“ Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai buvo įteiktas Panevėžio miesto mero Ryčio Mykolo Račkausko ir Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidento Sigito Gailiūno pasirašytas LINKSMIAUSIO parodos „Expo Aukštaitija 2016“ stendo diplomas.

Žymi baletmeisterė, kultūros žymūnė, tautinių šokių „Grandinėlė“ meno vadovė Zita Rimkuvienė, per visas muges pristatanti choreografines programas, sakė, kad Aukštaitijos bibliotekų stendas nusipelnė išradingiausio stendo titulo, nes tokia įvairi programa mažiesiems pristatoma pirmą kartą per visus šio renginio gyvavimo metus.

„Darydami šią parodą norėjome atkreipti dėmesį, kad jaunimas yra mūsų ateitis. Šiandien jaunimui Lietuvoje nesudaromos pakankamai geros sąlygos tiek mokytis, tiek prasmingai ir įdomiai leisti laisvalaikį. Diskusijoje bandėme išsiaiškinti jų norus. Jaunimas sugeba padaryti tokius darbus, kokių mes net nesitikime iš jo, tik reikia sudaryti sąlygas. Gal ir buvo Pramonės, prekybos ir amatų rūmų klaida, kad visą dėmesį sukoncentruodavome į verslą. Tačiau šįmet orientuojamės į jaunimą, o jį reikia pradėti ugdyti nuo lopšelio, nuo darželio. Pastebėti jo gabumus tam, kad galėtume užauginti tvirtą talentingą žmogų,“ – kalbėjo „Expo Aukštaitija 2016“ organizatorius, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Gailiūnas. Pasak jo, bibliotekų stende sugebėta į vieną visumą sujungti žinias ir linksmą žaidimų šurmulį.


Virginijos Januševičienės ir Vilijos Stokienės tekstas

Virginijaus Benašo, Meganos Pesse nuotr.