Jaunieji kūrėjai pastebėti ir įvertinti

Bibliotekoje vykusios „Jaunųjų kūrėjų almanacho 2016" sutiktuvės, „Sidabrinio Nevėžio" statulėlių įteikimo ir kitų apdovanojimų ceremonija tapo įsimintina švente kuriančiam jaunimui, baigiamuoju projekto „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna NEVĖŽIS" akordu.

Renginyje snigte snigo apdovanojimais ir dovanomis. Solidžiausi šio projekto apdovanojimai –

„Sidabrinio Nevėžio" statulėlės įteiktos Metų literatei Kotrynai Kraptavičiūtei iš Pasvalio Petro Vileišio gimnazijos ir Metų iliustruotojui Pauliui Macijauskui iš Panevėžio dailės mokyklos.

Kotrynai „Sidabrinio Nevėžio" statulėlę įteikė pasaulio ultratriatlono čempionas Vidmantas Urbonas. Pauliui – žymus skulptorius, Panevėžio dailės mokyklos direktorius Vytautas Tallat-Kelpša, kuris yra ir šių skulptūrėlių autorius. Laureatus miesto mero Ryčio Mykolo Račkausko vardu sveikino mero patarėja Gintarė Maskoliūnienė.

„Manau, kad kūryba, kaip ir kultūra, veda pasaulį į kažką gero ir teisingo. Tai išsigelbėjimas iš blogio, tamsybių, absurdo. Mane visada įkvepia gera kūryba, kažkas naujo, sukrečiančio, o kartais impulsą kurti gali duoti kažkoks visai paprastas daiktas, pvz.: sofa. Kai įvertina tavo darbą, jauti didelį paskatinimą judėti į priekį ir kurti. Džiaugiuosi, kad gavau šį apdovanojimą. Pasidėsiu skulptūrėlę ant palangės, kad visada matyčiau. Mačiau ją internete, norėjau gyvai pamatyti, bet nesitikėjau gauti", – kalbėjo Kotryna Kraptavičiūtė, intensyviai kurianti trejus metus ir nuolat gerų patarimų gaunanti iš savo mokytojos Reginos Grubinskienės.

„Sidabrinio Nevėžio" statulėle džiaugėsi ir Metų iliustruotojas Paulius Macijauskas, taip pat tvirtinęs, kad visai nesitikėjo apdovanojimo, bet jis jam labai svarbus. Ketvirtus metus Panevėžio dailės mokyklą lankantis vaikinas teigė, kad menas jam patinka, tačiau profesionaliu dailininku nežada būti. Jį domina architekto profesija.

Lietuvos Respublikos Seimo narys Povilas Urbšys įsteigė specialų prizą pačiai jauniausiai projekto dalyvei – aštuonmetei Andrijai Chankinaitei, kurios linksmas piešinys su lietaus nykštukais papuošė šių metų almanachą.

Seimo nario Bronislovo Matelio prizą jo padėjėja Gražina Gaušaitė įteikė jauniausiai projekto literatei Mūzai Olimpijai Svetickaitei, žavinčiai didele pažanga ir branda kūryboje.

Visus į šią šventę susirinkusius pasveikino Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos direktorė Rima Maselytė, pasidžiaugusi jaunaisiais autoriais, jų kūryba ir apdovanojimais, palinkėjusi, kad ne vienas iš kuriančiųjų ateityje būtų įvertintas pačia solidžiausia – Nacionaline kultūros ir meno premija.

Pagerbti ir pastebėti visi, kurių kūryba sudėta į „Jaunųjų kūrėjų almanachą 2016" – 66 literatai ir 49 iliustruotojai. Šiais metais gerokai pagausėjo kuriančio jaunimo, išsiplėtė dalyvių geografija. Projekte aktyviai dalyvavo ne tik Panevėžio miesto, bet ir Panevėžio rajono bei Pasvalio mokiniai.

„Sidabrinio Nevėžiuko" diplomais už sėkmingiausią kūrybą 2016 metais apdovanoti literatai:

Adomas Kairys (Rožyno progimnazija),Viktorija Muralytė (Pasvalio Petro Vileišio gimnazija), Eglė Pilkauskaitė (Velžio gimnazija), Mūza Olimpija Svetickaitė („Vyturio" progimnazija), Grėta Kurapkytė (Vytauto Žemkalnio gimnazija), Aistė Padimanskaitė (Juozo Miltinio gimnazija), Augenis Vadluga (Juozo Balčikonio gimnazija), Greta Aleknaitė (5 – oji gimnazija), Aivita Gegevičiūtė (Pasvalio Petro Vileišio gimnazija), Austėja Zaveckaitė (Kazimiero Paltaroko gimnazija).

„Sidabrinio Nevėžiuko" diplomus pelnė kūrybiškiausi jaunieji dailininkai - iliustruotojai: Aistė Filipavičiūtė, Emilija Daraškevičiūtė, Ugnė Žitkutė, Ainė Juzikėnaitė, Evelina Barzdaitė, Greta Butrimaitė, Simona Vėtaitė, Ugnė Juknevičiūtė, Vytautas Rudys. Jie – Panevėžio dailės mokyklos auklėtiniai.

Nuoširdžiai buvo dėkojama visiems jaunųjų kūrėjų mokytojams ir ambasadoriams – taip įvardijami mokytojai, kurie jau kelerius metus iš eilės aktyviai dalyvauja šiame projekte, yra ištikimi misijai „Pastebėk kuriantįjį", skatindami mokinių literatų kūrybiškumą ir iniciatyvą.

„Mūsų projekto svarbiausias tikslas – pastebėti kuriančius vaikus ir juos motyvuoti. Dauguma jų nepasirinks rašytojo ar dailininko kelio, bet jie savo gyvenimą prašviesins kūryba, jų gyvenimas bus spalvingesnis. Projektas tęstinis, jau įžengėme į penktą sezoną ir tuo džiaugiasi visa kūrybinė komanda. Džiugu, kad bręsta labai atsakinga jaunųjų kūrėjų karta, kuriems kūryba nėra atsitiktinis dalykas", – kalbėjo PAVB Juozo Urbšio visuomeninės minties ir kultūros centro vadovas, šio projekto iniciatorius ir vadovas Arnoldas Simėnas, dėkojęs visiems bendražygiams, prisidėjusiems prie projekto sėkmės.

Spalvingai ir išradingai apdovanojimų ceremoniją vedė dvi žavios vedėjos: poetė Solveigą Ska ir bibliotekos Kultūrinių renginių ir leidybos skyriaus vadovė Greta Ratkutė. Dvi poezijos knygas išleidusi Solveiga Ska yra jaunųjų literatų bičiulė ir viena aktyviausių šio projekto komandos narių.

Renginio pradžioje nuskambėję amerikiečių rašytojo Marko Tveno žodžiai galėtų tapti viso projekto leitmotyvu: „Po dvidešimties metų tu būsi labiau nusivylęs dėl to, ko nepadarei, nei dėl to, ką padarei. Taigi, atsikratyk pančių. Palik saugų uostą. Pagauk palankų vėją. Tyrinėk. Svajok. Atrask."

Šventė visus užtvindė poezija, muzika, daile. Pakako ir romantikos, ir humoro. Literatai skaitė savo kūrybą, ekrane buvo demonstruojami piešiniai. Renginio progine daina tapusią L. Vilkončiaus dainą šiais metais atliko Emilija Fijalkauskaitė (vokalas) ir Malvina Zimblienė (gitara). Eglė Pilkauskaitė iš Velžio gimnazijos dainavo savo kūrybos dainas. Jai gitara pritarė mokytojas Mantas Šeštokas.

Už dėmesį ir paramą dėkota rėmėjams: Panevėžio miesto savivaldybei, UAB „Aukštaitijos vandenys", AB „Panevėžio energija", AB „Linas Agro Group", projekto partneriams – bičiuliams: UAB Onmedia – Panevėžio krašto savaitraščiui „Panevėžio balsas", Panevėžio dailės mokyklai, Aukštaitijos informacinei naujienų agentūrai „Aina".

Virginijos Januševičienės tekstas

Virginijaus Benašo nuotr.