Tulpių parodas praturtina naujos rūšys

Kiekvieną pavasarį jau ketvirtąkart Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Atrijaus terasoje sužydi tulpės. Per šimtą įvairiausių žiedų rūšių atvežė tulpių kolekcininkas ir jų augintojas latvis Janis Salensas. Skubėkite pasigėrėti pavasariška paroda – ji veiks iki gegužės 25 d. 19 val.

Kasmet jo rodomoje kolekcijoje atsiranda vis naujų rūšių. Šįkart parodą jis papildė latvių selekcininkų išvestomis rūšimis: „Flaming Baltic, „Vārtājas Pils“, „Brownie“ ir kitomis.

Paroda žaižaruoja visomis spalvomis, jų sąskambiais ir atspalviais. Lankytojus stebina įvairiausių formų tulpių žiedai, keisčiausi žiedlapiai, neįprastos spalvos ir jų deriniai. Kolekcininkas J. Salensas sako, kad savo namuose jis auginantis apie 500 tulpių veislių, per visus metus, atiduotus šiam pomėgiui, jų buvo gerokai daugiau, tačiau jis dar turi svajonę gauti visai juodą ir ryškiai mėlyną tulpes.

„Kiekvienais metais pražydus tulpėms mes renkamės čia grožėtis, džiaugtis, susitikti su mūsų miesto draugais iš Latvijos. Taip mes kuriame gražias tradicijas. Dėkoju bibliotekos darbuotojams, organizavusiems parodą, kad jie geba derinti įvairias veiklas, kad kryptingai vysto bičiulystės, draugystės ir grožio idėjas mūsų mieste“, – atidarant parodą kalbėjo Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Sandra Jakštienė.

Vienas šios parodos organizatorių, bibliotekos direktoriaus pavaduotojas Edmundas Breivė pasidžiaugė, kad ši paroda tarsi pratęsia tulpių šventę Burbiškio dvare ir leidžia dar pasigrožėti pavasario gėlėmis. Bibliotekos vardu parodos autoriui jis dovanojo vazą, o jauniausiam jo talkininkui – saldainių.

Janis Salensas pasakojo, kad tulpes jis auginantis maždaug 800 kvadr. metrų sklype. Žemė ten tokia kieta tarsi asla. Tačiau tulpių auginimo jis niekam nepatiki, visus darbus atlieka pats. 73 metų vyras sako nežinąs, kas iš jo šeimos galėtų perimti šį pomėgį ir šmaikštauja, kad net po mirties ateisiąs tulpių auginti, nes tai jam niekada nenusibos.

Savo kolekciją jis kaupia daugiausia iš Latvijos ir Olandijos selekcininkų. Pats naujų rūšių neišradinėja. Pirmiausia retesnių tulpių jis ieško internete, tada dažniausiai kreipiasi į bičiulę Jungtinėje Karalystėje, kuri jas suranda specialiose parduotuvėse.

Tulpes būtina persodinti, kad žiedai būtų gražūs. „Du mėnesius sodinu, du mėnesius skinu žiedus ir dar du mėnesius tvarkau“, – savo darbus nusakė parodos autorius. J. Salensas detaliai pasakojo, kaip vyksta sudėtingas žiedų kryžminimo procesas, tačiau pats tuo neužsiima. Šalia kitų reikalavimų būtina viena sąlyga – reikia turėti daug rūšių tulpių, kad galėtum jas teisingai suporuoti. Kai kurios naujos parodoje rodomos rūšys „Salmon Crown“, „Yellow Crown“, „Elegant Crown“ yra išvestos iš vienos senos tulpių rūšies.

Gerai, kad tulpių svogūnėliai nesikryžmina, todėl rūšys nesusimaišo. J. Salensas sakė, kad daug žalos padaro graužikai bei šalčiai. Dėl jų kolekcininkas yra praradęs nemažai tulpių, tačiau kasmet jis perka naujų rūšių ir todėl kolekcija vis atsinaujina. Tulpių žiedus kolekcininkas laiko šaldytuve, kur temperatūra turi būti apie +3 laipsniai.

Parodos lankytojai džiaugėsi tulpių grožiu, bet ne vienas apgailestavo, kad čia negalima įsigyti svogūnėlių. J. Salensas patarė tulpių svogūnėlius pirkti tik specializuotose gėlininkystės parduotuvėse, o ne prekybos centruose, nes pasitaiko visokių netikėtumų. Pats kolekcininkas neparduoda svogūnėlių, nes jie gali būti užsikrėtę erkutėmis ar kokiomis ligomis, nuo kurių kartais ir rūšys susimaišo.

Aistra šioms pavasario gėlėms J. Salensas užsikrėtė daugiau kaip prieš 40 metų. Tada dirbo kino mechaniku, o tame kino teatre buvo pradėtos rengti tulpių parodos. Pirmieji jo įsigyti tulpių svogūnėliai buvo supilti į tris kojines, kurias jam atnešė viena moteris iš sodininkų draugijos.

Tulpių kolekcijų parodų J. Salensas yra surengęs Latvijoje ir Lietuvoje. Tulpių žiedų ekspozicijos džiugindavo kelto, kursuojančio iš Latvijos į Švediją, keleivius. Šiais metais jis jau rodė tulpes Bauskės muziejuje ir Rygoje, Mencerdorfo namuose. Kitąmet kolekcininkas pažadėjo bibliotekoje surengti parodą per Muziejų naktį.

Atrijaus terasoje išeksponuota tulpių paroda sulaukė didelio lankytojų susidomėjimo. „Visas Lietuvos šiaurės regionas tampa tulpių kraštu. Labai gražu. Labai įspūdinga“, – sakė parodos lankytoja Rugilė Draugelytė.

Kiekvienais metais ateinanti į parodą Aida Juzėnaitė sakė, kad visad smagu pamatyti naujų rūšių, pasigrožėti spalvomis, vis kitokiomis formomis ir puiku, kad mieste yra tokia paroda.

Virginijos Januševičienės tekstas

Arnualdo Dalindos, Vilijos Stokienės nuotr.