Leidinių paroda SCIENTIA – STELA IN VIA

Didžiojoje skaitykloje (Respublikos g. 14, II a.) veikia paroda SCIENTIA – STELA IN VIA: LIETUVOS MOKSLĄ KŪRUSIOS IR KURIANČIOS ASMENYBĖS. Eksponuojami leidiniai apie Lietuvos mokslo minties raidą nuo ištakų iki šių dienų mokslo studijų bei tyrimų institutų, garsius ir mažiau žinomus Lietuvos mokslo kūrėjus.

Pasak mokslo istoriko Liberto Klimkos, „mokslas yra kultūros žiedas, intelektinio, kūrybinio ir ekonominio krašto potencialo gražiausia raiška“.

Parodoje sutelkta informacija padės pažinti kupiną prieštaringų istorinių ir politinių įvykių, praradimų ir paieškų, besikeičiančių ir konfliktuojančių socialinių kultūrinių kontekstų mokslinės minties istorinį kelią.

Lietuvoje mokslinė mintis brendo šimtmečiais ir neatsiliko nuo Vakarų Europos. Lietuvos mokslo ištakos siejamos su jėzuitų ir Stepono Batoro 1579 m. įkurtu Vilniaus universitetu, tapusiu pirmąja aukštąja mokykla ne tik Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, bet ir visoje Rytų Europoje. Akademijos laurais vainikuotame universitete buvo išugdyta ne viena garsi asmenybė, pasiekti aukščiausi mokslo ir studijų rezultatai. Pasak profesoriaus dr. Alfredo Bumblausko, Vilniaus universitetas – poetų ir logikų universitetas, brėžęs vakarų civilizacijos ribas.

Jame ir šiandien sukoncentruotos daugelio mokslo šakų svarbiausios pajėgos – nuo baltų kalbotyros iki lazerių ir nanotechnologijų.

XX a. steigiant, atkuriant ir ugdant Lietuvos mokslą (tautinę mokyklą, švietimą, studijas, aukštąsias mokyklas), lemiamą vaidmenį atliko Lietuvių mokslo draugija ir jos aktyvieji nariai.

Lietuvių mokslo draugija tapo pirmąja institucija, pradėjusia kloti pamatus Lietuvos mokslo ateičiai, nuosekliai rengusia intelektualus, valstybininkus, krašto šviesuomenę, inteligentiją. Draugijos narių veiklos išdava buvo ir Lietuvos universiteto įsteigimas 1922 metais, atvėręs naują modernios valstybės ugdymo istorijos etapą.

Šiandien Lietuva turtinga mokslo autoritetų, vertinamų ir gausiai cituojamų užsienio mokslinėje spaudoje. Tai tikrasis Lietuvos elitas: plačios erudicijos ir mokslinės orientacijos, kūrybiški pragmatikai, mokslo idėjų generatoriai, organizatoriai, programų vykdytojai-fizikai ir ultragarso specialistai, medikai bei biochemikai ir ne tik, dirbantys didžiausiuose pasaulio mokslo projektuose, garsinantys Lietuvą pasaulyje.

Šiandien Lietuvos mokslininkai medžioja Higso bozoną, lieja šviesos kulkas, matuoja psichinės sveikatos rodiklius, kuria ateities fermentus, „aria“ magnetinius laukus, kuria progresyviąją mikromechaniką, „buria“ virtualioje realybėje.

Parodoje pristatomi leidiniai – didesnės ar mažesnės apimties monografijos, personalijų sąvadai, unikalių tyrinėjimų atskirose mokslo srityse studijos, straipsnių rinkiniai bei amžininkų atsiminimai – padės pažinti Lietuvos mokslo raidos ypatybes, primins „užmirštas“ mokslo istorijos asmenybes, atskleis mokslininkų, ėjusių ir einančių vingiuotais mokslo minties takais, biografijas, pasirinkimus ir patirtis.

Parodos lankytojus maloniai kviečiame domėtis ir skaityti iki spalio 2 d.

Parengta pagal:

Tūkstantmečio Lietuva ir jos žmonės. Kultūra ir mokslas = Millennium Lithuania and its people. Culture and science / [sudarytojas ir vyriausiasis redaktorius Rimantas Šlajus]. - Vilnius : [Vilniaus informacijos centras, 2012]. - 233, [3] p. : iliustr., faks., portr. -Bibliogr.: p. 234. - ISBN 978-9955-876-06-9 (įr.)

Mokslo raida Lietuvoje XVI-XIX a.: europinis kontekstas / Libertas Klimka. - Bibliogr.: 33 pavad. // Lituanistika šiuolaikiniame pasaulyje. - Vilnius : Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2004. - P. 74-84.
Mokslininkai. Iš: http://www.yrasalis.lt/desimt/mokslininkai/

Zemlickas, Gediminas. Lietuvių mokslo draugijos šimtmečiui. Iš: http://mokslasplius.lt/mokslo-lietuva/2006-2011/node/784.html
Iliustracijos šaltinis:

Šarūno Leonavičiaus iliustracija iš S. B. Chylinskio Biblijai skirtos serijos III tomo. Iš: http://pasauliolietuvis.lt/wp-content/uploads/2016/12/Iliustr.-4.jpg

Parodą ir informaciją parengė
VAS vyr. bibliotekininkė - metodininkė
Birutė Urbanavičienė
Tel. (845) 465565
Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.