Kultūros darbuotojus ministrė ragino būti aktyvesniais

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, lankydamasi Panevėžyje, su miesto bendruomene susitiko Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Ministrę sveikino ir šiuo vizitu džiaugėsi bibliotekos direktorė Rima Maselytė.

„Tikiu žmogumi, o ne institucijomis, strategijomis. Į Panevėžį sugrįšime ne kartą. Miestas stebina galimybėmis, potencija. Manau, kad miestas taps stipriu kultūros židiniu. Esu kultūrininkė, todėl niekas taip gerai nesupranta jūsų, kaip aš ir mano komanda“, – susitikime su kultūros ir meno darbuotojais sakė ministrė.

Pasak kultūros ministrės L. Ruokytė-Jonsson, vyriausybės programoje dominuoja regionai, apie 70 proc. darbų numatyta atlikti kartu su Švietimo ir mokslo ministerija, sumanyta daug ambicingų projektų. Vienas jų – kultūros kelias. Ši programa nukreipta į infrastruktūros kūrimą, turizmo skatinimą.

Dar viena labai svarbi nauja programa – kultūros pasas, suteikiantis nemokamas kultūros paslaugas mokiniams. Planuojama pasirinkti pilotinį miestą ar net du ir išbandyti šią programą. Jei ji pasiteisintų, vėliau būtų įgyvendinama ir kituose miestuose.

Ministrė teigė, kad kultūros sritis labiausiai apleista, kad labai svarbu rasti dialogą su kultūros darbuotojais, todėl ji žada aplankyti kuo daugiau Lietuvos miestų, vietoje sužinoti aštriausias problemas. Kartu skatino visus kreiptis rūpimais klausimais į ministeriją, kurios durys bus plačiai atvertos. L. Ruokytė-Jonsson kalbėdama su Panevėžio bendruomene ne kartą paragino kultūrininkus būti aktyvesniais tiek sprendžiant profsąjungų , atlyginimų didinimo klausimus, tiek siūlant inovatyvias idėjas, įdomius projektus.

Susirinkusieji ministrę užpylė klausimų lavina. Jiems rūpėjo įvairios problemos: nuo kino centrų įrengimo (dabar Panevėžio rajono miesteliuose filmai rodomi po atviru dangumi) iki Kultūros tarybos finansuojamų projektų. Pastarajai teko daug priekaištų. Ypač domino ekspertų anonimiškumo klausimas.

Pasak ministrės, mažoje šalyje daugelis dirbančių toje pačioje srityje pažįsta vieni kitus, todėl gali atsirasti tam tikras spaudimas sprendžiant projektų vertinimo ir finansavimo klausimus, jei ekspertų pavardės būtų paviešintos.

Ministrė žadėjo, kad ateityje bus žymių pertvarkų Kultūros tarybos veikloje, norima įsteigti regionines tarybas, decentralizuoti kultūros politiką, pakelti kultūrininkų uždarbį bent iki švietimo darbuotojų uždarbio lygio.

Po susitikimo su miesto bendruomene ministrė apžiūrėjo Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešėją biblioteką, susipažino su jos veikla. Išsamią ekskursiją pravedė bibliotekos direktorė Rima Maselytė, pristačiusi svarbiausias erdves ir projektus.

Kultūros ministrė L. Ruokytė-Jonsson lankėsi Panevėžio miesto savivaldybėje, kur jai buvo pristatytas Stasio Eidrigevičiaus menų centro projektas. Ji apsilankė Juozo Miltinio dramos teatre, Dailės galerijoje, Bendruomenių rūmuose.

Virginija Januševičienė

Vilijos Stokienės nuotr.