Lenkijos bibliotekos: atviros, modernios, įkvepiančios

Bibliotekininko, dalyvaujančio IFLA konferencijoje, profesinę patirtį visuomet papildo ir praturtina vizitai į bibliotekas. 83-ojo tarptautinio bibliotekininkų ir informacijos specialistų kongreso, kuris vyko Lenkijoje, metu lankytasi Žemutinės Silezijos, Opolės ir Švento Kryžiaus vaivadijų bibliotekose.

Žemutinės Silezijos vaivadijoje, kur įsikūręs ir Vroclavo miestas, yra 611 didesnių ir mažesnių bibliotekų. Būtent bibliotekos yra didžiausias organizuotas kultūros įstaigų tinklas Žemutinės Silezijos vaivadijoje. Bendras šių bibliotekų fondas yra 9.5 mln leidinių, vartotojų skaičius – virš 812 tūkst.

Vroclavo mieste veikia 38 viešosios bibliotekos, kuriose lankosi įvairaus amžiaus grupių skaitytojai.   Beveik visose šiose bibliotekose yra įrengtos erdvės jaunesniesiems lankytojams, erdvės susitikimams su knygų autoriais, skaitymo skatinimo renginiams. 2015 m. Vroclavo viešosios bibliotekos aptarnavo 119 727 registruotus vartotojus, paskolino 2 077 136 knygas ir per 3 000 knygų bibliotekininkai bei savanoriai pristatė į namus sergantiems ar neįgaliems vartotojams. Vroclave yra per 635 000 gyventojų. 2015 m. viešosiose bibliotekose užregistruoti 1 345 972 apsilankymai.

83-osios IFLA konferencijos metu Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos atstovai lankėsi  šešiose Lenkijos viešosiose bibliotekose.

Vroclavo mieste aplankytos keturios bibliotekos patrauklios savo erdvių jaukumu, moderniu interjeru, paslaugų lankytojams lankstumu ir atvirumu. Patogiai, funkcionaliai suskirstytos net ir nedidelės erdvės – kiekvienas gali surasti kampelį pagal savo poreikius ir pomėgius: vaikai – spalvingas erdves su linksmais, minkštais baldais, ryškiaspalviais kilimais ir mielais meškučiais, jaunimas – stilingus minkštasuolius ir sėdmaišius, vyresnieji lankytojai – ramią erdvę skaitymui. Aplankytų bibliotekų interjere dominuoja ryškios spalvos – raudona, žalia, geltona. Tai lyg žinia, jog biblioteka – pozityvi, džiaugsmą skatinanti vieta.

Ryškus šių bibliotekų akcentas paslaugų kontekste – mediatekos. Skaitytojai turi galimybę į namus skolintis filmus, audio knygas, žaidimus. Žinomiausia ir populiariausia Vroclavo viešoji biblioteka vadinasi Mediateka. Ji yra patogioje gyventojams vietoje – miesto centre ir lankytojams siūlo daug įdomių veiklų. Ne tik šioje, bet ir kitose aplankytose bibliotekose vyksta daug renginių, gausiai eksponuojamos įvairios parodos. Populiarūs spausdinti periodiniai leidiniai, ypač vyresnio amžiaus skaitytojų tarpe.

Vroclavo bibliotekos dalyvauja tarptautiniame judėjime Human Library, kurio idėja yra skatinti socialinius ryšius tarp žmonių, kurti tarpusavio supratimą ir dialogą kovojant su stereotipais. Human Library „knygomis“ tampa su kitais savo istorijomis ir patirtimis besidalijantys žmonės.

Aplankyta viena iš bibliotekų, kuri įkurta bendradarbiaujant su visuomeninėmis organizacijomis. Biblioteka, pavadinta Graphite, įsikūrusi Vroclavo verslo centre. Vienoje didžiulėje erdvėje puikiai dera kelios atskiros erdvės, skirtos vaikams, jaunimui, senjorams. Čia yra ir dvi uždaros erdvės,  skirtos tyliam darbui ar mažų grupių susitikimams.

Atskirai norisi paminėti ypatingą – Vroclavo geležinkelio stotyje įkurtą – biblioteką. Atidaryta visai neseniai (2017 m. balandį), ji maloniai kviečia ne tik miesto gyventojus, bet ir pro šalį keliaujančius ar traukinio laukiančius žmones. Iš stoties šurmulio patekęs į labai jaukias bibliotekos erdves, jautiesi atsipalaidavęs ir laukiamas. Čia nesigirdi miesto triukšmo, nors pro langus atsiveria graži Vroclavo panorama. Gali skaityti, klausytis muzikos, susitikti su bendraminčiais ir kalbėtis prie stalo diskusijų erdvėje. Šviesi, linksma vaikų erdvė vilioja ne tik žaidimais, žaislais, knygelėmis, bet ir didžiuliu minkštasuoliu, primenančiu lovą. Šioje bibliotekoje galima rinktis knygas iš 2 0000 leidinių fondo, kuriame skaitytojas ras ir knygų, ir periodikos, ir garsinių knygų.  Bibliotekos fonde yra  net 1 500 komiksų.

Vieną popietę po konferencijos aplankyta Opolės Jono Pauliaus II viešoji biblioteka. Moderni ir nuostabi – šie du žodžiai, ko gero, taikliausiai apibūdina šią biblioteką. Ji įsikūrusi gyventojams labai patogioje ir vaizdingoje vietoje – šalia teka upė, yra miesto parkas, o pačioje bibliotekoje veikia jauki kavinė, kurioje lankosi ne tik skaitytojai, bet ir miestiečiai. Tik įžengęs į biblioteką pajunti, jog čia labai rūpinamasi bendruomenės poreikiais. Biblioteka puikiai pritaikyta neįgaliesiems – įrengtos rampos, liftas. Pasijunti maloniai nustebintas parodų gausa (biblioteka turi mažytę meno galeriją). Biblioteka teikia daug naudingų paslaugų ir siūlo įvairias veiklas visų amžiaus grupių vartotojams – šalia vaikų skyriaus dar yra ir atskiras pasakų kambarys, veikia labai jaukus periodikos skyrius, kur laiką dažniausiai leidžia vyresnio amžiaus skaitytojai, kaip ir kitose lankytose bibliotekose, čia veikia mediateka, kuri yra bene pati moderniausia bibliotekos erdvė su netradiciškai atveriamais fondais.

Dar viena aplankyta biblioteka – Kelcų vaivadijos Vitoldo Gombrovičiaus biblioteka. Iš kitų šios bibliotekos veiklų turbūt labiausiai išsiskiria kolegų kraštotyrinė veikla, įspūdingas bei turtingas senų ir retų knygų skyrius, puikios dokumentų skaitmeninimo galimybės. Kelcų bibliotekoje tarp Lietuvos apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos bei Lenkijos vaivadijų viešųjų bibliotekų direktorių konferencijos pasirašytas svarbus dokumentas – kultūrinio bendradarbiavimo ketinimų protokolas. Tikimasi, jog ateityje su Lenkijos kolegomis bus rengiami ir vykdomi bendri projektai.

Virginijos Švedienės nuotraukos

Informaciją parengė
Virginija Švedienė
Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.