Signatarų portretai – dovana Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui

Bibliotekos konferencijų salėje atidaryta jaunos autorės Paulinos Sutkutės portretų pieštuku paroda „20 Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų“. Ši paroda, kuri veiks iki vasario 17 d., įdomi ir reikšminga tiek istorine, tiek menine prasme.

Jaunoji dailininkė pirmiausia norėjo parodyti savo darbus Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Tai susiję su G. Petkevičaitės-Bitės, aktyvios lietuvybės puoselėtojos, 1920 m. išrinktos į Steigiamąjį Seimą ir jį atidariusios, asmenybe. Be to, Paulina yra dalyvavusi bibliotekos projekte „Jaunųjų kūrėjų galimybių tribūna „Nevėžis“, jos iliustracija puošė jaunųjų literatų ir dailininkų kūrybos almanachą. Vėliau ši paroda bus rodoma Kaune, Vilniuje.

Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijos abiturientė Paulina Sutkutė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui dovanoja unikalią Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų portretų parodą. Paulina teigia, kad šia paroda norėjusi įprasminti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, parodyti visiems, o ypač jauniems žmonėms, kokia svarbi mums yra Nepriklausomybė.

Sukurti šią parodą Pauliną paskatinęs jos tėtis Audrius Sutkus papasakojo apie iššūkius, su kuriais susidūrė duktė. Prie portretų ji sėdėjo paromis, dėl šio savo užsiėmimo kuriam laikui teko atsisakyti bendravimo su draugais.

„Jei greitai kuri portretą, tai gali užtekti ir vienos paros. Jei lėčiau, mėgaudamasi – tai prireikia dviejų parų“, – pasakojo parodos autorė, kuri dvidešimt signatarų portretų kūrė nuo praeitų metų spalio mėnesio iki pat parodos išvakarių.

Kurdama portretus mergina gilinosi į signatarų biografijas. Ją jaudino dramatiški šių žmonių likimai. Norėjo šį dramatizmą atskleisti portretuose, portretuojamųjų akyse. Veidus ji piešė iš senų fotografijų, kurios dažniausiai buvo gana nekokybiškos, išblukusios, todėl kūrybos procesas buvo gana sudėtingas.

Paulina nuo pat vaikystės pamėgusi piešimą, ji labiausiai mėgdavo piešti žmones, visada labai kruopščiai kurdavo jų veidus, kūno detales. Lankydama Panevėžio dailės mokyklą iš visų technikų labiausiai pamėgo piešimą pieštuku. Piešimo paslapčių ją mokė mokytojos Diana ir Jolanta Rudokienės.

Baigusi gimnazija Paulina žada studijuoti grafinį dizainą Jungtinėje Karalystėje. Neseniai šioje šalyje muzikos studijas baigusi vyresnioji sesuo Simona grįžo gyventi į Lietuvą. Pasak Paulinos, kol esi jauna, norisi pamatyti kuo daugiau pasaulio, įgauti žinių.

Atidarant parodą dailininkė Diana Rudokienė sakė, kad portreto žanras ir piešimo pieštuku technika reikalauja didelių gebėjimų, ypatingo kruopštumo. „Piešti Pauliną mokiau ketverius metus. Nuo pat pirmų dienų ji buvo puiki piešėja. Viena geriausių portretisčių iš visų, kurias teko mokyti. Piešti žmones yra drąsu, piešti žinomus žmones – didelė atsakomybė. Reikia ne tik drąsos, jaunatviško pasitikėjimo, bet ir gebėjimų“, – sakė D. Rudokienė.

Atidarant parodą Paulina ir vakaro vedėja Solveiga Ska diskutavo apie kūrybą bei išsamiai pristatė visų 1918 m. Vasario 16-osios dienos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų biografijas. Simboliška, kad prieš atidarant parodą visus portretus dengė uždangos, savo spalvomis susidėliojusios į trispalvę.

Gausiai susirinkę parodos svečiai gyrė jaunosios dailininkės talentą, darbštumą, jos užmojį portretuose įamžinti visus 1918 m. Vasario 16-osios dienos Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarus. Ne kartą nuskambėjo mintis, kad šią parodą būtina aplankyti mokytojams ir mokiniams.

Parodos autorę sveikino jos bičiuliai, giminaičiai, mokytojai, klasės draugai. Dovanas jaunai autorei perdavė LR Seimo nariai Povilas Urbšys, Bronislovas Matelis, pasveikino Juozo Miltinio gimnazijos direktorius Vytautas Raišys. Pasibaigus parodos pristatymui Paulina skendo dovanotų gėlių jūroje.

Virginijos Januševičienės tekstas

Arnualdo Dalindos nuotr.