Bitės bibliotekoje žymaus grafiko paroda sutraukė minią gerbėjų

„Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad toks žymus dailininkas Povilas Šiaučiūnas savo jubiliejinę parodą nutarė rengti mūsų bibliotekoje“, – sakė Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos parodų kuratorė Vida Mikelevičiūtė.

70-mečio jubiliejų švenčiantis dailininkas II a. ekspozicijų erdvėse eksponuoja grafiką, kuluaruose – ekslibrisus. I a. ekspozicijų stenduose rodomos fotografijos ir dokumentai iš bibliotekos fondų. Pasak menininko, ši ekspozicija, pavadinta „Tebūnie tikslas – menas“, jį labiausiai sujaudino. Dailininkas ją apžiūrėdamas kelis kartus nubraukė ašaras.

Bibliotekoje susirinko minia dailininko kūrybos gerbėjų: dailininkų, kultūros darbuotojų, politikų, žurnalistų. Parodos autorius P. Šiaučiūnas sakė nesitikėjęs, kad tokią karštą vasaros dieną tiek žmonių ateis į parodos atidarymą.

Dailininką sveikinęs Seimo narys Bronius Matelis pasidžiaugė, kad P. Šiaučiūnas yra sukūręs ir jam ekslibrisą, kurį savo namų miegamajame pakabino ant sienos ir nuolat juo grožisi. Šis darbas yra įtrauktas į dailininko archyvą, kuris saugomas G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje.

Bibliotekos direktorė Rima Maselytė jubiliatui įteikė egzotiškų, grafiškų gėlių puokštę. Pasak direktorės, dailininkas kurį laiką dirbo bibliotekoje, rengė parodas, o ir dabar draugystė nenutrūko. Prieš kurį laiką P. Šiaučiūnas dalyvavo viename bibliotekos projekte ir mokė kurti ekslibrisus.

„ Jūsų biografija labai graži ir turtinga, garsinanti Panevėžį, nes tos 200 parodų Lietuvoje ir užsienyje garsina mūsų miestą. Dėkoju jums už tai ir linkiu sveikatos, kūrybiškumo, kuris padaro žmogų laisvu ir laimingu“, – sakė dailininką sveikinęs laikinasis Panevėžio meras Aleksas Varna.

Parodos autorių pasveikino Seimo nario Povilo Urbšio padėjėja Viktorija Polzunovaitė pasidžiaugusi, kad savo laime dailininkas dalijasi su visais.

Gėlėmis, dovanomis ir nuoširdžiausiais linkėjimais P. Šiaučiūną apdovanojo kolegos. Tie, kurie negalėjo atvykti, sveikinimus siuntė įvairiausiais būdais. LDS Panevėžio skyriaus pirmininkas Tomas Rudokas sakė besistebintis vyresnės kartos dailininkų kūrybiniu užtaisu, nes jų parodose visad pamatai kžką naujo. Tikrą grafiką mėgstantis dailininkas teigė, kad raižinys yra nepaprastai sudėtinga technika, užtenka tik vienos mažos klaidelės ir kūrinį tenka pradėti iš naujo.

Įdomu, kad senų laikų bičiulystę prisiminę Povilas Šiaučiūnas ir Laimutė Benešiūnaitė-Fedosejeva šįkart bibliotekoje vienu metu surengė parodas. Bičiulio paroda patiko ir K. Donelaičio draugijos pirmininkui Eugenijui Rimgaudui Baniui.

Darbais gėrėjosi ir parodos autorių sveikino Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Ekslibrisų kūrimo centro atstovės Asta Kaktytė ir Lolita Braza.

Povilas Šiaučiūnas gimė 1948 m. rugpjūčio 7 d. Klaibūnų kaime Anykščių rajone. 1967–1971 m. mokėsi Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikume. 1978 m. baigė Valstybinės konservatorijos Klaipėdos kultūros fakulteto Dailės skyrių. Nuo 1990 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

Menininkas kuria ekslibrisus, lakštinę grafiką, plakatus, yra sumaketavęs keletą knygų, katalogų ir kitokių leidinių. Lietuvoje ir užsienyje puikiai žinomi dailininko ekslibrisai, kurių yra sukūręs virš tūkstančio. Tai dekoratyvūs, juodai balti, rupaus štricho, stilizuotų, liaudiškų formų lino raižiniai, kuriuose atsiskleidžia menininko sugebėjimas lakoniškomis priemonėmis nusakyti jų savininkų veiklą, polinkius, charakterį.

Dailininko darbuose dominuoja varnos, kurios nėra šiaip paukščiai, o asociacija su pažemintu, užguitu žmogumi. Atsiradusios jo kūryboje visai atsitiktinai, jos tapo jo vizitine kortele. P. Šiaučiūno bičiulė, dailininkė Stasė Medytė prisiminė, kaip parodos autorius pradėjo kurti ekslibrisus, kaip sparčiai tobulėjo. Kuluaruose žymi grafikė papasakojo įdomių istorijų iš varnų gyvenimo.

Savo darbus dailininkas eksponavo virš 200 parodų tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje: Baltarusijoje, Ukrainoje, Kazachijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Jugoslavijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Italijoje, Meksikoje, JAV, Australijoje, Kinijoje ir kitose šalyse.

P. Šiaučiūno jubiliejui skirtos parodos iš ciklo „Nacionalinė valstybė ir Lietuvos meno kūrėjai“ bibliotekoje veiks iki rugpjūčio 27 d.

Virginija Januševičienė
Andriaus Jakimovo nuotr.