Parodoje – šeimos ir valstybės istorija

Radvilų giminės geneologinis medis

Bibliotekos Didžiojoje skaitykloje (Respublikos g. 14, II a.) veikia spaudinių paroda „Praeities ir dabarties gija: asmenų, šeimų ir giminių istorijos“.

Parodoje eksponuojamos knygos apie Lietuvoje viešpatavusių dinastijų, ryškų pėdsaką valstybės gyvenime palikusių didikų kilmę, paprastų šeimų, giminių istorijos, kitos biografinio ir genealoginio turinio knygos.

Giminės istorija – tai žmogaus šaknys, ištakos ir praeities paveldas, suteikiantis tapatybę, leidžiantis neišnykti minioje. Atskiros šeimos ar giminės istorija yra ir dalis viso krašto istorijos. Giminės, šeimos genealogija svarbi ir todėl, kad, kaip niekas kitas tampriai susieja mus su Lietuvos istorija ir tampa tautą vienijančiu bei po visą pasaulį išsisklaidžiusių lietuvių tarpusavio ryšius stiprinančių faktoriumi.

Parodoje pristatomi pastarųjų metų istorikų darbai apie ryškiausias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir vėlesnių laikų valdovų bei didikų gimines, jų kilmę, tarpusavio ir giminystės ryšius, aukščiausius pasiekimus, žymiausius giminės atstovus. Tai knygos apie garsias ir įtakingas Jogailaičių, Radvilų, Sapiegų, Goštautų, Chodkevičių bei kitas dinastijas ir gimines. Be iškalbingų istorinių įvykių, iškilių ir įdomių asmenybių, jų kilmės ir nuveiktų darbų, intriguojančių faktų pristatymo, dažną leidinį iliustruoja genealoginės schemos, kai kurių dinastijų puošnūs, meniški genealoginiai medžiai.

„Valstybės istorija – tai mūsų šeimos istorija“ teigia Sapiegų, vienos garsiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos giminės palikuonys. Tačiau dėmesio ir tyrinėjimų vertos ne tik kilmingų, garsių ir turtingų, bet ir paprastų, niekuo ypatingu neišsiskiriančių šeimų bei giminių istorijos. Jų atstovai taip pat buvo svarbūs istorijos proceso dalyviai, „didžiosios“ – tautų ir valstybių istorijos kūrėjai. Tokių istorijų, kurių pastaraisiais metais publikuojama gana nemažai, taip pat pateikiama parodoje.

Paroda gali būti įdomi ne tik istorinės, biografinės literatūros mylėtojams, bet ir tiems, kurie domisi savo giminės ištakomis, jos genealoginiu medžiu, kaupia šeimos istorinę medžiagą.
    
Kviečiame domėtis iki gegužės 20 d.

Parodą apipavidalino dailininkė Milda Lašaitė

Iliustracijoje - Radvilų genealogijos medis. Dailininkas Peteris Bosas, 1742. 

Informaciją parengė
Valerija Pociūtė
Informacijos centro vadovė
Tel. (8-45) 46 55 65
Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.