Žvilgsnis į Panevėžio tarpukario fotografiją

Turgus Laisvės aikštėje Panevėžyje. Foto A. Patamsio

Bibliotekos ekspozicijų stenduose (Respublikos g. 14, I a.) parengta paroda „Tarpukario Panevėžio fotografai ir fotografijos“, kurią skiriame Panevėžio miesto 510-ajam jubiliejui.

Parodoje eksponuojamos nuotraukos iš bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriaus fondų. Iš fondų saugyklų iškėlėme panevėžiečių fotografų Jono Žitkaus, A. Gutnero, L. Greiserio, Iciko Frido, Jankelio Trakmano, J. Pauros, Juozo Šukio, Antano Patamsio, A. Kerbelio, fotografų ateljė Foto Centras ir Foto-Studija užfiksuotus panevėžiečių portretus bei grupines nuotraukas. Tai tik nedidelė dalis šių autorių darbų iš bibliotekoje saugomų Julijos Žukauskaitės, Aleksandros Šilgalytės, Irenos Moigytės, Barauskų šeimos, Laimos Rapšytės, Zaborskių šeimos bei kitų asmenų rankraščių fondų.

Esame įpratę, kad eksponuojant nuotraukas pagrindinis dėmesys skiriamas jose užfiksuotiems asmenims. Šį kartą siūlome atkreipti dėmesį į fotografijų autorius ir į tai, kaip tie asmenys užfiksuoti – nuotraukos kompoziciją, formatą, vaizdo formą, atspalvius ir šešėlius bei kitas fotografų naudotas meninės išraiškos detales.

Nusikelkime į miestą, kuomet fotografų mėgėjų, tokių, kokiais dabar mes visi save galime vadinti, buvo nedaug.  Tai metas, kuomet fotografavimasis ateljė ar fotografo atvykimas miestelėnams buvo svarbus įvykis, tokiems momentams buvo ypatingai ruošiamasi. Fotografas buvo asmuo, galėjęs fotoaparato objektyvu įamžinti svarbiausius žmogaus gyvenimo momentus: vestuves, vaiko gimimą ir augimą, žmogaus brandą, senatvę, laidotuves... Kartu jis buvo viso miesto bendruomeninio gyvenimo liudininkas, fiksavęs miesto ūkinius ir kultūrinius įvykius, įvairių įstaigų, organizacijų, draugijų bendradarbius ir bendraminčius, miesto mokyklų moksleivius ir pedagogus.

Nuotraukose – veidai žmonių, gyvenusių tame pačiame visų mūsų mylimame Panevėžyje, vaikščiojusių tomis pačiomis miesto gatvėmis, dirbusių, kūrusių, svajojusių. Vieni – žymūs miesto veikėjai, kiti – tiesiog panevėžiečiai. Tik gyvenę kitu laiku. Nuotraukų kitose pusėse, šalia fotografų skiriamųjų ženklų – daugybė nuotraukų dovanojimo dedikacijų artimiesiems, draugams, mylimiesiems...

Prie daugumos fotografų pavardžių rašoma tik pirmoji jų vardo raidė. Taip yra todėl, kad pilnas vardas nežinomas. Nežinoma ir daugumos jų biografija, nėra jų pačių nuotraukų. Galbūt žinote Jūs? Gal turite daugiau informacijos apie fotografų asmenybes? O gal įdomūs to meto  fotografavimosi momentai išlikę Jūsų atmintyje? Pasidalinkite.

Esame dėkingi Panevėžio kraštotyros muziejaus muziejininkei dr. Zitai Pikelytei už konsultacijas rengiant parodą, Panevėžio kraštotyros muziejui dėkojame už paskolintus fotografų Jono Žitkaus, Antano Patamsio ir Iciko Frido portretus.

Tegul tai bus proga užeiti į biblioteką, stabtelėti prie parodos, susipažinti su Panevėžio tarpukario fotografų darbais ir pasigrožėti jais. Maloniai kviečiame!

Parodą parengė Sigita Marcinkevičienė ir Audronė Palionienė, dailininkė Milda Lašaitė.

Iliustracijoje: turgus Laisvės aikštėje Panevėžyje. Foto A. Patamsio. Apie 1930–1935 m. PAVB RKRS F8-677

Informaciją parengė
Audronė Palionienė
PAVB Retų knygų ir rankraščių skyriaus vedėja
Tel. (8~45) 58 25 40,
el. p.: Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.