Spaudinių paroda apie gydymą be vaistų – dailės terapiją

Lietuvos Respublikos Seimas 2013-uosius metus yra paskelbęs Sveikatingumo metais. Palaikydama šią reikšmingą iniciatyvą, biblioteka vykdo projektą „Pažink save“ ir kviečia gyventojus susipažinti su gydymo be vaistų metodais – meno terapija.

Didžiojoje skaitykloje (Respublikos g. 14, II a.) parengta spaudinių paroda „Dailės terapija: pasaulis manyje, aš pasaulyje“. Parodoje eksponuojami leidiniai apie dailės terapijos ištakas ir istoriją, taikymo metodus, vaidmenį sveikatos apsaugos sistemoje bei perspektyvas. Pateikiama Lietuvos ir užsienio šalių dailės terapijos taikymo sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų įstaigų veikloje praktikos pavyzdžių.

Užsienio šalyse menų terapija (Lietuvoje priimta vadinti meno terapija), jungianti dailės, muzikos, dramos, judesio, šokio, poezijos kryptis, taikoma jau daugiau nei 60 metų. Meno terapija – tai procesas, paremtas tuo, kad žmogaus mintys ir emocijos yra užkoduotos pasąmonėje ir jos aiškiau išreiškiamos vaizdais, muzikos garsais, šokio judesiais, dramos išraiškos ir panašiais metodais, o ne žodžiais. Meno terapijos taikymas pagal poreikius gali būti gydantis, ugdantis, atpalaiduojantis. Medicinoje meno terapija taikoma diagnostikai, psichoanalizei ir gydymui. Pedagogikoje – suprantama kaip rūpestis emocine savijauta, asmenybės ugdymo būdas. Socialinėje srityje meno terapija taikoma kaip užimtumo arba reabilitacijos forma. Daugelyje šalių meno terapija pripažinta savarankiška medicinos sritimi. Meno terapeutai ruošiami pasaulio universitetuose.

Viena iš meno terapijos krypčių – dailės terapija. Tai – psichoterapijos forma, kurioje pacientai skatinami reikšti savo jausmus ir konfliktus naudojant dailės priemones ir dalyvaujant kvalifikuotam dailės terapeutui. Tai gydymas vizualiniu menu. Pastaruoju metu šis gydymo metodas sulaukia vis didesnio susidomėjimo, jis atspindi ir modernią tendenciją – šiuolaikinio žmogaus siekį ieškoti natūralių, kompleksinių ligos gydymo būdų. Tai gydymo metodas neturintis jokio šalutinio poveikio, yra prieinamas bet kokio amžiaus ir bet kokio išsilavinimo žmonėms. Dailės terapijos užsiėmimo metu žmogus piešia, lipdo, tapo, lieja akvareles ar šiaip margina popierių, visiškai nesirūpindamas dėl savo kūrinio vertės. Kūriniai yra dailės terapijos dalyvio jausmai, mintys, vertybės, ketinimai, viltys, prisiminimai... Problemas, kurias sunkiai įstengia įvardyti, apibūdinti žodžiais, žmogus perteikia meno kūriniais, o jie specialistams akivaizdžiai liudija apie patiriamus intelektinius ar emocinius sutrikimus.

Dailės terapeutai sutinka, kad dailės terapija nėra vaistas nuo visų ligų. Vis dėlto tai – kryptinga pagalba be medikamentų. Teptukas, akvarelė, molis kartais gali būti naudingesni nei antidepresantai ar kiti stiprūs vaistai. Tyrimais įrodytas dailės terapijos efektyvumas taikant ją pacientams, turintiems atminties ir kitų pažintinių funkcijų sutrikimų dėl Alzhaimerio ar kitų ligų, esant liekamiesiems reiškiniams po galvos smegenų insulto, trauminei galvos smegenų ligai, potrauminio streso sukeltiems sveikatos sutrikimams, senėjant. Dailės terapija pasaulinėje praktikoje taikoma pačioms įvairiausioms visuomenės grupėms: vaikams ir paaugliams, suaugusiems ir senyvo amžiaus žmonėms, neįgaliesiems, specialiųjų poreikių asmenims, priklausomybių turintiems, psichikos ligoniams, krizių ir stichinių nelaimių ištiktiems.

Lietuvoje dailės terapijos praktika pradėta taikyti nuo 1990 metų.
    
Paroda veiks iki spalio 10 d.

Maloniai kviečiame!

Knygos apie dailės terapiją bibliotekoje

Informaciją parengė
Valerija Pociūtė
Informacijos centro vadovė
Tel. (8~45) 46 55 65