Senųjų žemėlapių ir graviūrų parodos atidarymas

Spalio 8 d. (trečiadienį) 17 val. bibliotekos konferencijų salėje (Respublikos g. 14) pristatoma senųjų žemėlapių ir graviūrų paroda „Magni Ducatus Lithuaniae“, eksponuojama konferencijų salėje ir II a. ekspozicijų erdvėse.

Jos organizatoriai – trys jaunosios kartos kolekcininkai Aidonas Valkiūnas, Eugenijus Leonavičius ir Mindaugas Ardišauskas.

Atidaryme dalyvaus ir parodą pristatys vienas jos organizatorių, VšĮ „Senoji kartografija“ direktorius Aidonas Valkiūnas, gimęs ir augęs Panevėžyje.

Parodoje eksponuojamas 1595 m. pirmasis atskirai išleistas Lietuvos žemėlapis „Lithvania“ Gerado Merkatoriaus atlase simboliškai pradeda Lietuvos, kaip atskiros ir nepriklausomos valstybės, vaizdavimą.

Lietuvos kartografijos karūna – 1613 m. kunigaikščio Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio išleistas europinės reikšmės kartografijos kūrinys „Magni Ducatus Lithuaniae“. Tai vienas geriausių Renesanso epochos kartografijos darbų. Beveik pusantro šimto metų jis buvo kopijuojamas, perdirbinėjimas Europos kartografų ir spausdinamas įvairiuose atlasuose.

XVII ir XVIII amžiaus žemėlapiai lankytojus stebins savo puošniais kartušais, kurie lyg pasas savo simboliais informuodavo apie politinius santykius bei valstybės padėtį tuometiniu laikotarpiu. Lankytojai taip pat iliustratyviai pamatys reikšmingus virsmus Abiejų Tautų Respublikos valstybingumo saulėlydyje XVIII a. pabaigoje, kai Lietuva buvo plėšiama ir dalijama.

XX a. žemėlapiai nustebins lankytojus, įpratusius matyti šiuolaikinį Lietuvos teritorijos vaizdą. Parodoje taip pat rasite dokumentų, liudijančių skausmingą Lietuvos valstybingumo sunaikinimą, remiantis 1939 m. sudarytu Ribentropo-Molotovo paktu.

Paroda veiks iki gruodžio 4 d.

Būtinai apsilankykite!

Informaciją parengė
Vida Mikelevičiūtė
Menų centro vadovė
Tel. (8~45) 50 16 48