Kalėdinėje parodoje – knygos apie angelus

Kalėdos – angelų metas. Angelus matome visur: atvirukuose, parduotuvių vitrinose, kino filmuose,  ir žurnaluose. Bet ką apie angelus žinome? Kas jie tokie?

Bibliotekos didžiojoje skaitykloje (Respublikos g. 14, II a.) veikia Kalėdinė spaudinių paroda „Tenai, anapus pasaulio audinio...“. Angelų įvaizdis religijoje, kultūroje, mene“.

Spaudinių parodoje pristatomi leidiniai pateikia požiūrį į angelus religijoje, kultūroje, istorijoje ir mene. Eksponuojama knygų, pateikiančių svarbiausias žinias apie angelus ne tik krikščionių, bet ir judėjų tikėjime bei islame, pristatančių angelų vaizdavimo mene išraiškas, modernaus pasaulio žmonių liudijimus apie angelus.

Angelai vaizduojami Šventojo Rašto siužetuose, šventųjų gyvenimo scenose, teologų raštuose, garsiausių pasaulio menininkų ir rašytojų kūriniuose. Lietuvių kalba knygų šia tema nėra gausu. Bene vienintelė išsami – Beatričės Kleizaitės-Vasaris knyga „Angelai“ pateikia pilnavertį, istorinį, kultūrinį, menotyrinį ir teologinį požiūrį į angelus. Knyga yra ne tik pirmoji Lietuvoje populiariai ir įtaigiai parašyta angelologijos studija, bet ir garsiausių pasaulyje meno vertybių, kuriose įkūnyti angelai, kanoninis albumas.

Anot Beatričės Kleizaitės-Vasaris, šiandien vartojame graikų kalbos žodį – Angelas, tai yra žinių nešėjas. Tačiau angelų esmę labiau išreiškia sinonimai: Dievo sūnūs, šventieji tarnai, stebėtojai, šventoji kariuomenė, gerosios dvasios, cherubinai, serafimai. Jobo knygoje angelai vadinami ryto žvaigždėmis, o Psalmėse – Viešpaties karieta. Nesvarbu, kad laikomasi įvairiausių nuomonių, tačiau angelų egzistavimą pripažįsta visos trys didžiosios religijos: krikščionybė, judaizmas ir islamas.

Abejojantiems angelų egzistavimu – filosofės Anos Audickos žodžiai: „Galima įtarti, kad angelai kur nors – bent jau meninėje, tai yra sukurtoje visatoje – vis dėlto egzistuoja, nes menininkų sukurti veikėjai nuolatos įtaria juos esant.“

Maloniai kviečiame lankyti! Veiks iki 2016 m. sausio 30 d.

Parodą apipavidalino Milda Lašaitė

Iliustracijoje: Edward Burne-Jones. Sukūrimo dienos (vitražo detalė). 1875–1876.

Informaciją parengė
Valerija Pociūtė
Informacijos centro vadovė
Tel. (8~45) 46 55 65