Dailininkui kūryba – vaistas nuo daugybės žemiškų ligų

Rugpjūčio 7 d. (antradienį) 17 val. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje vyks Povilo Šiaučiūno jubiliejinės parodos, skirtos dailininko 70-mečiui, atidarymas.

II a. ekspozicijų erdvėse eksponuojama grafika, kuluaruose – ekslibrisai, I a. ekspozicijų stenduose – fotografijos ir dokumentai. Iš ciklo „Nacionalinė valstybė ir Lietuvos meno kūrėjai“.

Povilas Šiaučiūnas gimė 1948 m. rugpjūčio 7 d. Klaibūnų kaime Anykščių rajone. 1967–1971 m. mokėsi Kauno St. Žuko taikomosios dailės technikume. 1978 m. baigė Valstybinės konservatorijos Klaipėdos kultūros fakulteto Dailės skyrių. Nuo 1990 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys.

Menininkas kuria ekslibrisus, lakštinę grafiką, plakatus, yra sumaketavęs keletą knygų, katalogų ir kitokių leidinių. Lietuvoje ir užsienyje puikiai žinomi dailininko ekslibrisai, kurių yra sukūręs virš tūkstančio. Tai dekoratyvūs, juodai balti, rupaus štricho, stilizuotų, liaudiškų formų lino raižiniai, kuriuose atsiskleidžia menininko sugebėjimas lakoniškomis priemonėmis nusakyti jų savininkų veiklą, polinkius, charakterį.

Dailininko darbuose nuolat dominuoja varnos, kurios nėra šiaip paukščiai, o asociacija su pažemintu, užguitu žmogumi. Atsiradusios jo kūryboje visai atsitiktinai, jos tapo jo vizitine kortele. Ekspoziciją, kurioje rodomi grafikos kūriniai, dailininkas ir šįkart pavadino „Paišiau ir varnas“.

„Kokia laimė pasinerti į bekraštį kūrybos pasaulį, kai išnyksta tikrovė, o sielą gaivina paties sukurtos erdvės. Kokia laimė, kai gali skristi lyg paukštis virš žalių, mėlynų, raudonų gimtinės laukų, kur skamba žolynų sutartinės. Kokia laimė nuklysti į fantazijos šalį, kur nėra neteisybės, piktumo, godumo, kur gyvena mano geriausi draugai. Kūryba – tai vaistas nuo daugybės žemiškų ligų, problemų, gyvenimo negandų... Tik mylėdamas ir kurdamas buvau savimi“, – taip bibliografijoje „Žmogus, kuris paišo varnas“ menininkas labai nuoširdžiai ir taikliai apibūdino savo kūrybą.

Savo darbus dailininkas eksponavo virš 200 parodų tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje: Baltarusijoje, Ukrainoje, Kazachijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Jugoslavijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Italijoje, Meksikoje, JAV, Australijoje, Kinijoje ir kitose šalyse.

Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Retų knygų ir rankraščių skyriuje saugomas Povilo Šiaučiūno asmeninis archyvas. Čia rasime ne tik jo kūrinius: ekslibrisus, lakštinės grafikos, akvarelės darbus, bet ir įvairius dokumentus.

Paroda veiks iki rugpjūčio 27 d.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos
Kultūrinių renginių ir leidybos skyrius