Virtualios parodos

2016 10 06

PRAKALBINTI SLEGIANČIĄ TYLĄ: leidiniai psichikos sveikatos kultūrai

LUnique

Nuo 2012-ųjų metų kasmet gyventojų informavimui apie naujausius ir turimus bibliotekoje leidinius emocinės sveikatos raštingumui ugdyti rengiamos stacionarios ir virtualios spaudinių parodos. Šiais metais, tęsiant bibliotekos švietėjišką projektą „Pažinkime save“, parengta paroda PRAKALBINTI SLEGIANČIĄ TYLĄ: leidiniai psichikos sveikatos kultūrai. Leidinius pristatome bibliotekos Didžiojoje skaitykloje (II a.), juos apžvelgti galite virtualiai bibliotekos interneto svetainėje.

Parodos tema ir pristatomais spaudiniais priminsime ir atsiliepsime į šios dienos aktualijas – priklausomybių, emocinių krizių bei traumų, savižudybių ir kitas psichologines problemas. Skatiname gyventojus asmeniškai domėtis emocinės sveikatos stiprinimo klausimais bei siūlome naudotis patikimais sveikatos informacijos šaltiniais.

„Pažink save“ buvo išraižyta virš Delfų orakulo durų. Kiekviena karta turi iš naujo atrasti šių žodžių prasmę, pasitelkus šiuolaikines žinias ir taikymo metodus. Šiandien mes išgyvename greitai vykstančių socialinių, ekonominių, politinių pokyčių laikotarpį, kuriame tikrovė vis dažniau konstruojama per hyperbendravimą, hyperkomunikaciją, per virtualią realybę. Šiuolaikinis skubantis žmogus vengia buvimo su pačiu savimi ir buvimo savimi, todėl vis mažiau lieka galimybių save suprasti, didėja nesaugumo jausmas, sumaištis ir pasimetimas, negebėjimas atskirti socialinių prioritetų - vidinė darna tampa sunkiau pasiekiama. Visa tai pasireiškia elgsenos, charakterio ir temperamento sutrikimais, socialinėmis problemomis.

Pasak gydytojo psichiatro Dainiaus Pūro, „jau daug metų stebime tokį negerą ir, nerimauju, sprogstamą mišinį. Visuomenės psichikos sveikata išlieka stabiliai apgailėtinai prasta – savižudybių epidemija tęsiasi, vaikų emocinė sveikata negerėja, smurto proveržiai tokie dažni, kad susijaudiname jau tik praradus visuomenėje žinomą žmogų“.

Psichikos sveikata – tai emocinis ir dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ir ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį. 1 iš 4 žmonių per gyvenimą patiria psichikos sveikatos sutrikimus, nors kalbėti šia tema vis dar yra didelė stigma.

Ketvirtis milijono žmonių kasmet kreipiasi telefonu į emocinę pagalbą teikiančias tarnybas. Keliamų klausimų priežastys – emocinės krizės, patirtos patyčios ir smurtas, mintys apie savižudybę. Problemos mastą rodo statistika – savižudybių skaičius Lietuvoje beveik 3 kartus didesnis nei ES vidurkis; daugiau nei pusė visų savižudžių yra iš darbingo amžiaus gyventojų grupės – nuo 25 iki 59 metų. Kasmet Lietuvoje nusižudo apie 900 žmonių, iš jų – apie 93 jauni žmonės iki 24 metų.

Nerimą keliantys statistikos rodikliai atspindi visuomenės egzistencinę krizę, todėl savižudybių prevencijai pirmiausiai yra svarbi bendra visuomenės atmosfera. Prielaidos savižudybei atsiranda tada, kai sutrikdoma žmonių socialinė integracija – harmonija tarp individo ir jo socialinių sąlygų arba, kai suyra socialiniai ir emociniai ryšiai, siejantys žmogų su kitais, su bendruomene. Susitelkusi bendruomenė labai daug gali padėti krizės ištiktam žmogui, deja, katastrofiškas savižudybių skaičius rodo, kad negebame laiku užbėgti už akių bandymams nusižudyti, suteikti skubią ir kvalifikuotą pagalbą.

Nepriklausomi ekspertai, specialistai, nevyriausybinės organizacijos (NVO) siūlo permainas, orientuotas į skaudžiausių problemų sprendimą: savižudybių rodiklio mažinimą, psichologinės paramos prieinamumo didinimą ir bendruomeninių paslaugų vystymą asmenims, turintiems psichosocialinę negalią. Jau parengtas ir pristatytas visuomenei bei sprendimų priėmėjams „Lietuvos psichikos sveikatos strategijos ir savižudybių prevencijos alternatyvus priemonių planas 2016–2018 m." (VŠĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos").

Psichikos sveikatos sutrikimus dažniausiai sunku pastebėti iš pirmo žvilgsnio, tačiau jų turintys žmonės gyvena kartu su mumis. Išmokime atpažinti šiuos sutrikimus ir padėti sau bei kitiems. Todėl plačiau apie didžiausius mūsų sielos ramybės ir minčių skaidrumo drumstėjus verta sužinoti ir jums.

Psichologės psichoterapeutės Linos Vėželienės teigimu „knyga gali veiksmingai pagelbėti bet kuriam žmogui, tik svarbu, kad ji atitiktų jo poreikius ir gebėjimus“. Skaitymas labiausiai padeda, kai žmogui trūksta žinių, informacijos apie savo dvasinės sveikatos būklę, apie santykių su kitais kūrimą. 

Parodoje pristatomų leidinių tematika aprėpia šiuolaikinio žmogaus sąmonės turinius, gyvenimo prasmės problemas, psichologinių krizių sukeltus padarinius.

Kai kuriuos leidinius plačiau apžvelgsime:

Garsiausioje savo knygoje „Vidinis traumos pasaulis: archetipinė žmogaus dvasios gynyba“ (V.,2016) Donaldas Kalschedas neria į vidinio traumos pasaulio gelmes; siekia parodyti, kaip žmogaus psichika atsiliepia į žalojančius gyvenimo įvykius: kas vyksta vidiniame pasaulyje, kai išoriniame gyventi tampa nepakeliama, ką apie vidinius psichikos objektų vaizdinius mums sako sapnai, ką jie byloja apie gyvenimą gelbstinčią gynybą, leidžiančią išgyventi žmogaus dvasiai, kai grėsmę jai ima kelti griaunamoji traumos galia. 

Itin atspindinti parodos problematiką Jeronimo Lauciaus knyga „Neišeik iš savo gyvenimo. Išeik iš gyvenimų tų žmonių, kurie Tau blogi“ (V.,2015). Tai knyga apie mūsų likimus, kurie priveda prie tamsios aklavietės, užvaldančios laiką, sielą ir mintis. Aprašomos giliai išgyventos istorijos, kuriose žmonės apimti suicidinių minčių, bandę išeiti iš gyvenimo, vis tiek rado savyje išminties ir tikėjimo atsispirti, grįžti į Gyvenimą, būti savimi.

Aktuali ir teisinga Inger Anneberg knyga „Sielvartas po savižudybės: knyga tiems, kuriuos paliko“ (V., 2006). Tai vadovėlis mums visiems. Knyga sudaryta taip, kad šalia pasakojimų būtų ir tam tikri profesionalūs komentarai apie savižudžių paliktų žmonių sielvarto tendencijas, minima ir savižudybių statistika, o knygos pabaigoje konkrečiau pasakojama ir apie pagalbą paliktiesiems. Nusižudžiusiųjų artimieji ras čia stiprybės skaitydami apie kitus žmones, išgyvenusius tokius pat sukrėtimus kaip jie.

Skaitytojui pristatome paklausius psichiatrų, psichoterapeutų, psichoanalitikų, šeimos psichoterapijos specialistų, ekspertų veikalus, praktikų-konsultantų, lektorių publikuotus praktinius vadovus, tyrimų medžiagą, eksperimentines metodines programas, terapijos technikas, sociologinius etiudus. Tai vertinga biblioterapinė pagalba besiblaškantiems tarp vilties ir nevilties, visiems atjaučiantiems ir norintiems padėti. Tikimės, kad pasidalinimas žiniomis ar tiksline informacija bus naudingas socialinėms bei profesinėms grupėms, kurių veikla ypač svarbi visuomenės psichikos sveikatos stiprinimo bei savižudybių prevencijos srityje, taip pat ir tiems, kurie savanoriškai mokosi ir padeda kitiems turiningiau gyventi. 

Gyvenimas yra toks, kokį Tu susikūrei, kokį kuri šiandien, kokį kursi rytoj, kokį Tau gali padėti sukurti artimieji, bendravimas. (J. Laucius). Ir visada yra bent vienas žmogus, kuriam tu rūpi!

Rekomenduojame skaityti

Parengta pagal:

Savižudybių prevencijos idėjos / sudarytoja Danutė Gailienė. - Vilnius : Tyto alba, 2001. - 209, [2] p : iliustr. - ISBN 9986-16-211-4
Luigi Castiglioni [Texte imprimé] : peintre et affichiste / [textes de Michel Chemin, Jean Durry, Jean-Marc Faubert, Janina Fijałkowska... et al.]. -  Paris : Denoël, 1989. - 45-Malesherbes : Impr. Partenaires. -  118 p. : ill. en noir et en coul. - ISBN : 2-207-23628-5

Interneto šaltiniai:

Apie psichikos sveikatą Lietuvoje: kodėl gėdijamės apie tai kalbėti? Prieiga internetu
Donskis, Leonidas. Bijau, kad XXI amžiuje išsipildė Mefistofelio svajonė. Prieiga internetu
Gailienė, Danutė. Savižudybės Lietuvoje – sociokultūrinis kontekstas. Prieiga per internetą
Csikszentmihalyi, Mihaly. „Gyvenimo prasmė yra prasmė“. Prieiga internetu
Pleskevičienė, Lina. Gydytojų psichikos sveikatos, vidinės darnos ir nuostatų savižudybės atžvilgiu ypatumai. [Magistro darbas]. Vilnius, 2008. Prieiga internetu
Politinių partijų programų analizė žvelgiant per psichikos sveikatos prizmę. Prieiga internetu
PŪRAS, Dainius. Sergame: jaudina tik žymių žmonių mirtys. Prieiga per internetą
Socialinių problemų statistika įspėja: delsti negalima. Prieiga per internetą

Iliustracija iš knygos:

L‘Unique, 1988 [Acryl on panel]/Luigi Castiglioni [Texte imprimé] : peintre et affichiste. – Paris:Denoël, 1989, p.26

Parinkti leidiniai

Parodą ir informaciją parengė
Vartotojų aptarnavimo skyriaus
vyr. bibliotekininkė
Birutė Urbanavičienė
Tel. 845 465565
Šis elektroninio pašto adresas yra apausogtas nuo spambots. Peržiūrėjimui reikia įjungti JavaScript.