2012 04 11 - 2012 05 13: "Peizažas tapyboje: nuo Antano Žmuidzinavičiaus iki XXI a. dailininkų"

II a. ekspozicijų erdvėse (Respublikos g. 14)

2012 m. balandžio 11 d. centrinių rūmų II a. ekspozicijų erdvėse (Respublikos g. 14) atidaryta paroda „Peizažas tapyboje: nuo Antano Žmuidzinavičiaus iki XXI a. dailininkų“ – šešiolika lietuvių ir užsienio dailininkų pristato Lietuvos pajūrio gamtovaizdžių interpretacijas. Projektą rengia Lietuvos dailininkų sąjunga.

Atidaryme dalyvavo Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) pirmininkas Eugenijus Nalevaika, A. Žmuidzinavičiaus anūkė grafikė Giedrė Gučaitė, LDS informacijos ir projektų tarnybos vadovė, LDS informacijos ir projektų tarnybos vadovė, parodos kuratorė Eglė Bertašienė, dailininkas Algimantas Stanislovas Kliauga. Atidarymo metu buvo eksponuojamas Antano Žmuidzinavičiaus peizažas.

„Projekto esmė – šešiolikos šiuolaikinių dailininkų, lietuvių ir užsienio (Serbijos, Rusijos, Danijos, Indijos, Švedijos, Estijos, Latvijos), savitos Lietuvos pajūrio interpretacijos,“ pristatydama parodą sakė bibliotekos Menų centro vadovė Vida Mikelevičiūtė.

Parodoje Lietuvių autorių – Broniaus Gražio, Antano Obcarsko, Kunigundos Dineikaitės, Aloyzo Stasiulevičiaus, Ričardo Zdanavičiaus, Algimanto Stanislovo Kliaugos bei A. Žmuidzinavičiaus anūkės grafikės Giedrės Gučaitės – tapybos kūriniai.

Pristatydamas parodą LDS pirmininkas Eugenijus Nalevaika sakė: „Turime galimybę mintimis nukeliauti į praėjusių metų pavasarį, į Lietuvos dailininkų sąjungos poilsio ir kūrybos namus, kur įvyko tarptautinė kūrybinė grupė, rezultatai prieš jūsų akis. Tai ne vienerių metų tradicija, š.m. pavasarį formuojama nauja kūrybinė grupė ir nauja tema. Tokiuose pleneruose rezultatas visada priklauso nuo to, kaip pavyksta sukomplektuoti grupę. Praėjusių metų grupė – darbšti ir produktyvi kaip niekad.“

Pasak E. Nalevaikos, tokiuose projektuose dailininkai iš visų pasaulio kampelių turi progą pabendrauti, susipažinti su Lietuvos kultūra, užmegzti ryšius, suplanuoti naujų projektų, kūrybinių mainų.

Šio projekto sumanytoja ir kuratorė Eglė Bertašienė pasakojo, kad projekto idėja atėjo pakankamai lengvai – 20 a. pr. dailės gyvenimas rėmėsi privačia dailininkų iniciatyva, A. Žmuidzinavičius buvo toks nuoseklus, stabilus iniciatorius veikloje ir siekiuose, jo vardas siejasi su lietuviško peizažo tapyba. LDS turi dedikuoti A. Žmuidzinavičiui projektą, nes Lietuvių dailės draugija atėjo kartu su juo, vienu metu jis buvo Dailininkų sąjungos pirmininkas, visa tai susidėjo, kad gimtų toks projektas, sakė ji.

„Dalyvauti projekte buvo atrinkti geriausi dailininkai iš geriausiųjų. Savo interpretacija, stilistika peizažas yra aktualus iki šiandien, projekto darbuose retas atpažins A. Žmuidzinavičių, bet lietuvių peizažas kaip atskaitos taškas pavirto abstrakčia, siurrealistine, ekspresionistine, realistine tapyba,“ sakė Eglė Bertašienė.

Projekto garbės viešnia A. Žmuidzinavičiaus anūkė Giedrė Gučaitė dėkojo, kad buvo pakviesta dalyvauti projekte: „Tos dienos, kai kartu dirbom Palangoje, buvo nuostabus įvykis“.

Dailininkas Algimantas Stanislovas Kliauga sakė, kad plenero rezultatas – ne vien darbai, bet kasdienis bendravimas su kolegom iš įvairių šalių, skirtingo amžiaus, skirtingos kūrybinės patirties ir požiūrių. „Niekas nesistengė eiti A. Žmuidzinavičiaus pėdomis, tai buvo atspirties taškas. Kiekvienas pateikė savo versiją, savo peizažo supratimą,“ sakė dailininkas.

Paroda veiks iki gegužės 13 d.

Virginijaus Benašo fotografijos

Informaciją parengė
Vilija Stokienė
Ryšių su visuomene koordinatorė
Tel. (8~45) 50 20 38