2012 01 03 - 2012 02 10: vienos knygos paroda: Alberto Giacometti: a biography of his work

Menų skaitykloje (III a., Respublikos g. 14)

Nuo sausio 3 d. bibliotekos Menų skaitykloje (III a.) veikia vienos knygos paroda Alberto Giacometti : a biography of his work / Yves Bonnefoy. - Paris : Flammarion, 2001.

Pernai sukako 110 metų, kai gimė Alberto Giacometti (1901 – 1966) – vienas iš geriausių XX a. dailininkų. Kalbos apie gerumą neperdėtos: užpernai Sotheby‘s aukcione jo skulptūra „Žingsniuojantis žmogus“ buvo nupirkta už 65 milijonus svarų sterlingų ir tapo brangiausiu kada nors aukcionuose parduotu kūriniu.

Jo kūryba tarsi skyla į dvi dalis. Pirmojoje, pasibaigusioje sulig Antruoju pasauliniu karu, esama visko: primityvizmo, kubizmo, dadaizmo, siurrealizmo, realistinių portretų. Kitoje – vyrauja plonyčiai, išilginti pavidalai, tarsi neturintys nei svorio, nei formų, vieniši erdvėje, atšiaurūs. Būtent jie padeda pažinti autorių ir daryti aibę jo skulptūrų klastočių. Iš toli atrodo, kad jaunystėje menininkas bandė suprasti, ko išties nori, o vėliau ėmė eksploatuoti atrastą aukso gyslą. Tačiau tokia vizija – netiksli.

Dar gerokai prieš karą dailininkas rengė parodas, pelnė Picasso ir siurrealistų pagarbą. Jau tada jis buvo ryški Paryžiaus dailės avangardo figūra. Pierre‘as Loebas jam mokėjo stipendiją už teisę pirmam eksponuoti ir parduoti Giacometti meną, Peggy Guggenheim jo darbais prekiavo Niujorke, vieną iš jo erdvinių kompozicijų įsigijo Moderniojo meno muziejus. Nors pats menininkas amžinai buvo viskuo nepatenkintas. Net dailininko karjeros apogėjuje jo brolis Diegas (visada gyvenęs drauge) stengdavosi atsikelti anksčiau, kad paslėptų Alberto skulptūras, nes autorius kasryt puldavo jų naikinti.

100 Šveicarijos frankų banknotą puošia Giacometti portretas. Šveicarai turi teisių į dailininką, nors jis – italas ir didžiąją gyvenimo dalį praleido Paryžiuje. Visgi menininkas gimė Alpių bažnytkaimyje Borganovo, augo ir mokėsi Šveicarijoje, vėliau mėgo ten lankytis, leisdavo savo vasaras.

Giacometti buvo skulptorius, piešė, tapė, kūrė scenografiją, jaunystėje projektavo šviestuvus, vazas, kitus interjero daiktus, net juvelyriką ir sagas dizainerei Elsai Schiaparelli. Tačiau geriausi dailininko darbai, gimę pozuojant jo žmonai Anette Arm, virpančios kaip drebulė, plonos kaip siūlas, išgrynintos it hieroglifai skulptūrėlės.

Išsipildė Giacometti svaja: „Noriu tokios figūros, kurios visumai suvokti pakaktų vieno žvilgsnio“.

Julė Šiurkutė

Taigi kviečiame pasklaidyti dailininko darbų albumą!

Paroda veiks iki vasario 10 d.

Informaciją parengė
Vida Mikelevičiūtė
Menų centro vadovė
Tel. (8~45) 50 16 48